Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podgórskie ogrody tymczasowe

PSZ
Koordynatorka projektu Anna Komorowska w jednym z ogrodów prezentowanych podczas Festiwalu Ogrodów Tymczasowych w Podgórzu. Fot. Kamila Zarembska
Koordynatorka projektu Anna Komorowska w jednym z ogrodów prezentowanych podczas Festiwalu Ogrodów Tymczasowych w Podgórzu. Fot. Kamila Zarembska
ZIELEŃ. W jednym królują warzywa, w drugim wierzbowe witki, a w trzecim zachwycają bujne, roślinne "czupryny" zawieszone... pod parapetem. Ogrody tymczasowe - bo o nich mowa - zostały stworzone przez artystów i architektów krajobrazu wspólnie z mieszkańcami Podgórza.

Koordynatorka projektu Anna Komorowska w jednym z ogrodów prezentowanych podczas Festiwalu Ogrodów Tymczasowych w Podgórzu. Fot. Kamila Zarembska

Właśnie dobiegł końca projekt "Ogrody tymczasowe - rewitalizacja zaniedbanych przestrzeni miejskich", realizowany przez Fundację WyspArt, przy wsparciu merytorycznym pracowni k. (dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Polegał on na tym, że fachowcy wspólnie z mieszkańcami Podgórza analizowali, projektowali i przeobrażali wybrane przestrzenie w ogrody tymczasowe. Towarzyszyły temu warsztaty, spotkania i dyskusje.

W ramach projektu stworzono trzy ogrody: "Ogród warzywny", "Ogród nadwiślański" oraz "Wiszący ogród". Pierwszy z nich powstał przy Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. Dembowskiego 12. Został przygotowany przez grupę uczniów klas 4 - 6, pod okiem Anny Zabdyrskiej. Królują w nim posadzone w dużych donicach warzywa. Dlaczego akurat one?

- Jedną z funkcji ogrodów tymczasowych jest funkcja edukacyjna. Samodzielne uprawianie warzyw poza wymiernymi profitami w postaci tego, co wyrosło i co można zjeść, ma za zadanie zakodowanie w młodych umysłach, że warzywa są dobre i zdrowe - wyjaśniła Anna Zabdyrska.

Z kolei "Ogród nadwiślański", który został stworzony przy nowej siedzibie Domu Kultury "Podgórze" przy ul. Sokolskiej 12, to dzieło seniorów i Oleny Zapolskiej. Jako, że mieści się on w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły, powstał głównie z wykorzystaniem materiałów, które można znaleźć w pobliżu wody: nie tylko roślin, ale i siana oraz wikliny.

I wreszcie "Wiszący ogród" powstał na terenie dawnej fabryki Miraculum przy ul. Zabłocie 23. Stworzyli go wspólnie właściciele znajdujących się tam pracowni oraz Artur Wabik. To ogród naprawdę wyjątkowy. By go zobaczyć, trzeba wychylić się przez okno, gdyż kwiatowe kompozycje zawisły... tuż pod parapetem. Za donice posłużyły odwrócone stożki, wykonane ze zużytych banerów reklamowych. - Zostały one wypełnione roślinnością wybraną wedle własnych upodobań przez mieszkańców budynku - uzupełnił Artur Wabik.

Zdjęcia wszystkich ogrodów można oglądać na stronie http://ogrodytymczasowe.wordpress.com.

(PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski