Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podgórze balowało z okazji stu lat połączenia z Krakowem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Tymczak
Jacek Bednarz, przewodniczący Podgórza i prezydent Jacek Majchrowski spotkali się na kładce Bernatka.
Jacek Bednarz, przewodniczący Podgórza i prezydent Jacek Majchrowski spotkali się na kładce Bernatka. Fot. Adam Wojnar
Wydarzenie. Kilkuset mieszkańców tańczyło walce i polki podczas balu wiedeńskiego na Rynku Podgórskim.

Uroczystości uświetniające 100-lecie połączenia Podgórza z Krakowem rozpoczęły się w sobotę w samo południe. Tak jak przed stu laty prezydenci obu miast oddzielonych Wisłą, Krakowa Juliusz Leo i Podgórza Franciszek Maryewski, tak teraz Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Dzielnicy XIII Podgórze Jacek Bednarz podali sobie symbolicznie ręce. Tym razem jednak na środku kładki Bernatka, a nie jak wtedy na moście Powstańców Śląskich.

WIDEO: Obchody jubileuszu połączenia Podgórza i Krakowa

Autor: Paulina Szymczewska

- Dopełniliśmy tego połączenia w dwojaki sposób. Po pierwsze, miał być wybudowany most - i kładka powstała. Był też zapis, że jeden z wiceprezydentów będzie z Podgórza. Jest nim Tadeusz Trzmiel - mówił prezydent Majchrowski, który przypomniał, że sam od 37 lat jest mieszkańcem podgórskiej części miasta.

- Dbajmy wszyscy o to, aby za kolejne sto lat, kiedy spotkają się tu następne pokolenia, śmiało mogły powiedzieć, że kontynuujemy to, co zostało rozpoczęte sto lat temu - powiedział przewodniczący Bednarz.

Z okazji okrągłej rocznicy przewodniczący Podgórza z prezydentem Majchrowskim i przewodniczącym Rady Miasta Bogusławem Kośmiderem podpisali dokument odnowienia aktu połączenia Krakowa z Podgórzem z 1915 roku. Później przy dźwiękach muzyki wykonywanej przez orkiestrę dętą "Solvay" uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na zmodernizowany Rynek Podgórski, gdzie otwarta została wystawa plenerowa "Rynek Podgórski. Reaktywacja - krótka historia miejsca".

WIDEO: Bal wiedeński na Rynku Podgórskim

Autor: Piotr Tymczak

Wieczorem na Rynku Podgórskim odbył się plenerowy kotylionowy bal wiedeński dla mieszkańców Krakowa i Podgórza. Grano walce i polki. Nie zabrakło szampana i ciastek. Tańce z epoki wykonywali tancerze z Kameraty Krakowskiej. Na odnowionym Rynku tańczyło także wielu krakowian. Część uczestników przybyła w strojach z początku XX wieku.

Wśród bawiących się par byli m.in. Teresa i Roman Piątek. - Na takim balu jesteśmy pierwszy raz. Oby jak najwięcej takich imprez. Przychodzilibyśmy na nie - mówił pan Roman. Ubiór na bal wykonał samodzielnie. Był to strój koronacyjny cesarza Franciszka Józefa. Przygotował go pół roku wcześniej na krakowski Bieg Sylwestrowy, podczas którego uczestnicy biegną w przebraniach. Teraz była okazja, aby znów go włożyć.

WIDEO: Bal wiedeński na Rynku Podgórskim

Autor: Piotr Tymczak

- Dobrze, że w taki sposób mieszkańców wciąga się w tego typu uroczystości. Taki bal przypomina o historycznym wydarzeniu. Przy okazji można się nieźle bawić. W zabieganym świecie taki oddech jest bardzo potrzebny - dodała pani Teresa. Architektem przyłączenia Podgórza do Krakowa był prezydent Juliusz Leo - twórca idei Wielkiego Krakowa.

Na początku XX wieku Kraków miał powierzchnię zaledwie 5,77 km kw. i 100 tys. mieszkańców. Dusił się w sztywnych ramach Twierdzy Kraków.

Rozwój miasta hamowały m.in. przeludnienie i fatalna kondycja miejskich finansów. Brakowało terenów budowlanych, koszty wynajmu mieszkań były bardzo duże.

Inaczej było w Podgórzu, które samodzielnym miastem było w latach 1784-1915. To miasto na prawym brzegu Wisły rozwijało się wtedy bardzo dynamicznie.

WIDEO: Bal wiedeński na Rynku Podgórskim

Autor: Piotr Tymczak

Podgórzanie sprzeciwiali się połączeniu, jednak zabiegi dyplomatyczne prezydenta Leo w końcu do niego doprowadziły. Stosowne porozumienie zostało zawarte 22 sierpnia 1914 roku. Towarzyszyła mu ustawa o połączeniu Podgórza i Krakowa, a sam akt nastąpił niecały rok później.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski