Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podgórze i Nowa Huta pod ochroną

Agnieszka Maj
Park kulturowy ma chronić stare centrum Nowej Huty
Park kulturowy ma chronić stare centrum Nowej Huty FOT. JOANNA URBANIEC
Przestrzeń miasta. Brzydkie reklamy i pstrokate elewacje przestaną szpecić ulicę Kalwaryjską czy plac Centralny – dzięki wprowadzeniu tam parków kulturowych.

Nowa Huta i Stare Podgórze z Krzemionkami to dwa obszary Krakowa, na których prezydent Jacek Majchrowski chce ustanowić park kulturowy. Przygotował właśnie projekt uchwały, nad którym będą głosować radni na jednej z najbliższych sesji.

– Ten projekt jest odpowiedzią na licznie zgłaszane przez mieszkańców postulaty w sprawie utworzenia tej formy ochrony w Podgórzu i Nowej Hucie – wyjaśnia Filip Szatanik, wicedyrektor Wydziału Informacji w krakowskim magistracie.

Do tej pory Park Kulturowy ustanowiony został tylko na obszarze Starego Miasta. – Cieszę się, że Podgórze też będzie miało taką szansę. Widzę gigantyczną różnicę pomiędzy tym, co było na Starym Mieście przed 2012 rokiem, kiedy został wprowadzony park kulturowy, i tym, co jest dzisiaj – twierdzi Paweł Ku­bi­sztal, prezes Stowarzyszenia Podgorze.pl.

Po wprowadzeniu nowych przepisów ze Starego Miasta znikły brzydkie reklamy. W dalszym ciągu są one jednak problemem starej części Podgórza. Aby z tym walczyć, działacze Stowarzyszenia Podgorze.pl przeprowadzili akcję, w ramach której odwiedzili ok. 200 właścicieli sklepów przy ulicy Kalwaryjskiej. Namawiali ich do wymiany reklam i szyldów na ładniejsze i legalne, czyli dostosowanie ich do przepisów.

– Teraz właściciele mogą to zrobić dobrowolnie. Niektórzy z nich jednak stwierdzili, że nie stać ich na wymianę reklam. W takiej sytuacji nic nie możemy zrobić – rozkłada ręce Paweł Kubi­sztal.

Gdyby jednak na tym obszarze został wprowadzony park kulturowy, z egzekwowaniem przepisów nie byłoby problemu. Zajęłaby się tym straż miejska.

Podobna akcja jak na ulicy Kalwaryjskiej ma zostać przeprowadzona na ulicy Lima­now­skiego. – To dwie najgorsze pod tym względem ulice w Podgórzu. Budynki traktuje się tam jako wieszaki na reklamy – zauważa Paweł Kubisztal.

Na uporządkowanie czeka również centrum Nowej Huty. – Oprócz zbyt dużych i brzydkich reklam park kulturowy powinien rozstrzygnąć tu kwestię kolorystyki elewacji. Teraz – po termomodernizacji – budynki są zbyt pstrokate – uważa radny Włodzimierz Pietrus z PiS, który w Radzie Miasta zabiega o interesy Nowej Huty.

Jego zdaniem trzeba uporządkować także kwestie neonów w Nowej Hucie: odnowić te, które są zabytkowe (np. na placu Centralnym), ale wprowadzić zakaz dla nowych, agresywnych i szpecących.

Jeszcze nie wiadomo, jakie będą granice parków kulturowych w Nowej Hucie i Podgórzu. Szczegółowe granice obszarów objętych ochroną w formie parku kulturowego zostaną ustalone razem z małopolskim konserwatorem zabytków.

Zdaniem radnego Pietrusa ochroną powinno zostać objęte nie tylko centrum Nowej Huty, ale także osiedla pomiędzy ulicą Bulwarową a placem Centralnym, czyli m.in. os. Wandy, Kolorowe i Stalowe.

Nie wiadomo, kiedy zapisy nowych parków kulturowych miałyby wejść w życie. W przypadku Starego Miasta wprowadzenie nowych zasad zajęło prawie siedem lat.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski