Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu: Ambitne plany na nowy rok akademicki

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
W rozpoczynający się właśnie rok akademicki 2021/2022 władze Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu wkraczają z ambitnymi planami.
W rozpoczynający się właśnie rok akademicki 2021/2022 władze Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu wkraczają z ambitnymi planami.
Informatyka ekonomiczna, zarządzanie, wycena nieruchomości, media cyfrowe i projektowanie komunikacji – to nowe kierunki, o jakie wzbogaciła się właśnie oferta edukacyjna Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu. W nowy rok akademicki uczelnia wkracza z bardzo ambitnymi planami.

Inauguracja roku akademickiego 2021/2022 w Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu odbędzie się 12 października. Główną część uroczystości, odbywającą się w kampusie PPUZ, będzie można obejrzeć online (ppuz.edu.pl). Wykład inauguracyjny pt. „Ekonomia i finanse – nauka czy sztuka?” wygłosi rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. Sławomir Bukowski.

Cyfryzacja i forum ekonomii

W nowy rok akademicki władze podhalańskiej uczelni wkraczają z ambitnymi planami. – Wśród nich należy wymienić: cyfryzację i związane z nią wdrożenie nowego programu do obsługi pracowników, studentów i interesariuszy zewnętrznych – zintegrowanego systemu informatycznego, organizację Tatrzańskiego Forum Ekonomii, Olimpiady Wiedzy o Pieniądzu, Inwestycjach i Giełdach, a także odbywających się regularnie dyskusji naukowych – podaje Anna Gródek z PPUZ w Nowym Targu.

Uczelnia zamierza rozpocząć działalność naukową w dwóch dyscyplinach: nauki o zdrowiu w dziedzinie nauk medycznych oraz nauk o zdrowiu, a także ekonomii i finansów w dziedzinie nauk społecznych. Zostaną powołane Rada Dyscypliny Nauk o Zdrowiu oraz Rada Dyscypliny Ekonomia i Finanse. Nauczyciele akademiccy prowadzący działalność badawczo-dydaktyczną otrzymają wsparcie w zakresie pensum oraz dofinansowania publikacji.

W ofercie dydaktycznej PPUZ pojawią się nowe kierunki: informatyka ekonomiczna, zarządzanie, wycena nieruchomości, a także media cyfrowe i projektowanie komunikacji.

Rewitalizacja starego szpitala

W trakcie nowego roku akademickiego Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu będzie również czyniła intensywne przygotowywania do przekształcenia w Podhalańską Akademię Nauk Stosowanych.

Jedną z najważniejszych inwestycji jest rewitalizacja starego szpitala w Nowym Targu na potrzeby dydaktyczne Instytutu Zdrowia. – Dzięki nowemu obiektowi studenci PPUZ zyskają dodatkową, nowoczesną przestrzeń do zdobywania wiedzy i zawodowych umiejętności – informuje Anna Gródek. I dodaje, że inwestycja pochłonie około 30 mln zł. Uczelnia pozyskała wsparcie finansowe z Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 3 mln zł.

Obecnie na placu budowy trwa rozbiórka przybudówki po stronie północno-zachodniej, ruin kotłowni i szybu windowego, dwukondygnacyjnego łącznika, budynku garażowo-gospodarczego oraz trzykondygnacyjnego obiektu z poddaszem znajdującego się w drugiej linii zabudowy. Prace rozbiórkowe obejmują budynki znajdujące się w sąsiedztwie lub bezpośrednim połączeniu z elementami objętymi ochroną konserwatorską (elewacja budynku głównego, klatka główna budynku głównego – wpisane do gminnej ewidencji zabytków), dlatego wykonawca musi przedsięwziąć wszelkie środki ostrożności, aby ich nie naruszyć.

Dalsze rozszerzanie współpracy

Warto podkreślić, że – choć ze względu na pandemię poprzedni rok akademicki nie należał do łatwych – podhalańskiej uczelni udało się zrealizować wiele ważnych przedsięwzięć. Powstała Strategia Rozwoju Uczelni na lata 2021–2024, Wydawnictwo PPUZ zostało wpisane na listę ministerialną, otrzymując 80 punktów za monografię. Rektor dr hab. Robert Wojciech Włodarczyk, prof. PPUZ znalazł się w Radzie Naukowej, działającej przy Marszałku Województwa Małopolskiego, w której zasiada 14 rektorów najważniejszych uczelni w naszym województwie.

Powołano również do istnienia angielskojęzyczne czasopismo REFI w dyscyplinie naukowej ekonomia i finanse. Utworzono Katedrę Językoznawstwa i Badań Regionalnych, której pracownicy naukowi będą opisywać problematykę kultury Podhala. Ponadto otwarto z powodzeniem nowy kierunek studiów magisterskich: rachunkowość i analityka ekonomiczna.

Uczelnia podpisała kolejne porozumienia o współpracy z instytucjami z otoczenia społeczno-gospodarczego – z Muzeum Tatrzańskim, Małopolską Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy w Krakowie, CWL SOLAR SPA – Adamem Wolfram sp.j., Związkiem Euroregionu „Tatry”, Babiogórskim Parkiem Narodowym, Nadleśnictwem Nowy Targ, II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, Fundacją Upowszechniającą Wiedzę i Naukę „Cognitione” z Nowego Targu, Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych z Krakowa, Województwem Małopolskim – Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie.

Zaplanowano również podpisanie kolejnych porozumień: z Urzędem Miasta Rabka-Zdrój, Gorczańskim Parkiem Narodowym, Fundacją „Na Ratunek”, Instytutem Kościuszki, Polską Organizacją Turystyczną w Warszawie.

Konferencja naukowa na 20-lecie

Przypomnijmy na koniec, że w tym roku Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu świętuje jubileusz 20-lecia swej działalności. Z tej okazji w dniach 18–19 listopada odbędzie się konferencja naukowa „Tożsamości kulturowe regionów karpackich. Człowiek – Język – Architektura – Sztuka – Krajobraz”. Organizatorami wydarzenia są Instytut Humanistyczno-Społeczny i Instytut Techniczny PPUZ w Nowym Targu oraz Komisja Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk oddział w Krakowie.

Celem konferencji jest próba odpowiedzi na pytanie, czy i w jaki sposób tożsamości kulturowe ludności zamieszkującej Karpaty znajdują odzwierciedlenie w kulturowym sposobie zachowania danej zbiorowości, elementach dziedzictwa kulturowego oraz towarzyszących kontekstach.

Czarnek zapowiada HIT!

Wideo

Materiał oryginalny: Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu: Ambitne plany na nowy rok akademicki - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie