Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhalańska się rozrasta

Redakcja
- Choć trzeba wziąć pod uwagę, że kandydaci mają prawo zgłaszać się na nieograniczoną liczbę kierunków na wielu uczelniach. Rekrutacja trwa i do końca trudno przewidzieć, ile osób rozpocznie studia na pierwszym roku - mówi prof. Stanisław Hodorowicz, rektor uczelni.

NOWY TARG. 1300 podań wpłynęło od kandydatów na studia w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. To więcej niż rok temu.

Jeśli limity miejsc na poszczególne kierunki nie zostaną wyczerpane, kolejny etap rekrutacji odbędzie się we wrześniu.
Najwięcej chętnych złożyło podania na rekreację i turystykę oraz fizjoterapię. Dużym powodzeniem cieszą się także ratownictwo medyczne i architektura. Na podhalańskiej uczelni funkcjonują także: pielęgniarstwo, ochrona środowiska, filologia polska.
W najbliższym roku akademickim nie będzie żadnych nowych kierunków. - Na razie korzystamy z pomieszczeń szpitala, powiatowego Urzędu Pracy, szkół czy Urzędu Miasta. Musimy mieć dostateczną bazę, by poszerzyć działalność - mówi rektor. Sprowadza się to do zakończenia dużej uczelnianej inwestycji - centrum dydaktyczno-informatycznego, które powstaje w Nowym Targu na Kokoszkowie, tuż przy głównej siedzibie szkoły.
Prace posuwają się sprawnie i szybko. Budowę uda się prawdopodobnie zakończyć przed terminem - w przyszłym roku. Jeszcze tego lata do użytku oddana zostanie jej część - wyremontowany budynek starego internatu Zespołu Szkół Rolniczych. Tam mieścić się będą pomieszczenia architektury, ochrony środowiska, pracownia biochemiczna oraz kilka pomieszczeń fizjoterapii.
W 2010 roku do użytku zostanie oddany główny budynek centrum. W obiekcie o powierzchni 9,5 tys. m kw. znajdą się m. in.: amfiteatralna sala wykładowa na ponad 500 osób, biblioteka z czytelnią, centrum informatyczne, kilkanaście sal dy daktycznych, podziemny parking i zaplecze gastronomiczne. Amfiteatralną salę wykładową będzie można - w zależności od potrzeb - dzielić na kilka mniejszych niezależnych pomieszczeń, w których odbywać się będą mogły wykłady.
Przypomnijmy - to pierwsza inwestycja w regionie finansowana z unijnych środków na lata 2007-2013. Budowa centrum biblioteczno-informatycznego PPWSZ znalazła się w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, na liście 12 kluczowych dla regionu projektów, które mają być w pierwszej kolejności finansowane z pieniędzy europejskich na lata 2007-2013. Uczelnia ma zapewnione środki na ten cel. Wysokość dofinansowania wynosi ok. 25 mln zł.
Gdy PPWSZ będzie mogła zapewnić odpowiednią bazę, otworzy kolejne kierunki: europeistykę i stosunki międzynarodowe (we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim), zarządzanie w turystyce oraz technologię żywienia. Otwarte zostaną także filologie obce pod egidą UJ. Podhalańska uczelnia ma bowiem przejąć działalność zakopiańskiego kolegium języków obcych.
W Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej na studiach dziennych i zaocznych studiuje ponad 2000 osób.
Agnieszka Szymaszek
agnieszka.szymaszek@ dziennik.krakow.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski