Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podhale. Nowy Targ wprowadzi całkowity zakaz używania węgla do ogrzewania od 2030 roku?

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tak niestety często wygląda w zimie Kotlina Nowotarska, gdzie ulokowana jest stolicy Podhala. Smog w zimie mocno daje się we znaki mieszkańcom
Tak niestety często wygląda w zimie Kotlina Nowotarska, gdzie ulokowana jest stolicy Podhala. Smog w zimie mocno daje się we znaki mieszkańcom Łukasz Bobek
Czy centrum Nowego Targu zostanie objęte całkowitym wykorzystywanie węgla do ogrzewania domów? Tego chcą nowotarscy radni. Zamierzają wystąpić do sejmiku województwa małopolskiego z rezolucją o podjęcie uchwały antysmogowej dla stolicy Podhala.

FLESZ - Polska testuje paszporty covidowe

od 16 lat

W Nowym Targu smog jest dużym problemem. Miasto od lat próbuje z tym walczyć, m.in. wspomagając rozwój sieci gazowej czy sieci ciepłowniczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Dodatkowo prowadzone są systematycznie dopłaty do wymiany pieców starego typu na ogrzewanie ekologiczne.

Miasto przystąpiło ponadto do projektu urzędu marszałkowskiego ws. lokalnych uchwał antysmogowych dla “ambitnych” samorządów z Małopolski. Teraz samorządy te mają wskazać obszary na swoim terenie, gdzie do 2030 roku zostanie całkowicie wyeliminowany węgiel jako źródło ogrzewania domów.

Rada miasta zamierza podjąć rezolucję skierowaną do marszałka woj. małopolskiego ws. lokalnej uchwały antysmogowej. Rezolucja mówi o ścisłym centrum miasta - pokrywającym się z planem zagospodarowania nr 22, który obejmują obszar między Alejami Tysiąclecia, a rzeką Czarny Dunajec z jednej strony oraz drogą krajową nr 47 a rzeką Biały Dunajec z drugiej strony.

- Chcieliśmy się skupić na tym obszarze i rzeczywiście „wyczyścić” ten obszar z tzw. kopciuchów - mówi Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu. - Zdecydowaliśmy się, że sami sobie narzucimy taki rygor odejścia od węgla.

Jak dodaje burmistrz, centrum miasta jest zgazyfikowane. Do tego jest wykonana sieć MPEC. Dlatego każdy z istniejących tam domów, który nadal jest ogrzewany piecem na węgiel, ma szansę podłączyć się do ekologicznego źródła ogrzewania.

- Dla nowych inwestycji na tym terenie jest już obowiązek zastosowania ekologicznego ogrzewania. Jednak tam jest zdecydowana większość starych domów, kamienic, które stoją od dziesięcioleci. Dlatego wciąż mamy do wymiany sporo kopciuchów. Dotyczy to zarówno mieszkań, ale i lokali usługowych, których jest sporo w podwórkach czy oficynach. Szacujemy, że w tym terenie jest jeszcze do wymiany ok. 500 pieców - mówi Grzegorz Watycha.

Choć to całkiem spora liczba pieców do wymiany, w Nowy Targu pojawiły się głosy, by przyspieszyć termin wyrzucenia węgla z centrum - do 2028 roku. - Centrum jest to jednak wizytówka miasta, dlatego chcemy o nie zadbać - mówi Watycha. - To będzie jednak zależało od decyzji radnych miejskich.

Gdy rezolucja rady miasta zostanie przyjęta, od decyzji sejmiku województwa małopolskiego będzie zależało, czy centrum Nowego Targu doczeka się lokalnej uchwały antysmogowej. Nowotarska rada miasta nad przyjęciem rezolucji będzie głosowała na najbliższej sesji rady miasta.

Budowa tunelu zakopianki. Stan na maj 2021. Zobacz zdjęcia i schematy aktualnego stanu budowy.

Budowa tunelu zakopianki. Na jakim etapie są prace? [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Podhale. Nowy Targ wprowadzi całkowity zakaz używania węgla do ogrzewania od 2030 roku? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski