Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podniebienie wibruje i opada, blokując drogi oddechowe

(DD)
Najczęstszą przyczyną chrapania jest wibracja podniebienia miękkiego, powstająca w trakcie wdechu na skutek rozluźnienia mięśni. Przyjmuje się, że chrapanie to dolegliwość ludzi otyłych i chorujących na nadciśnienie. Przyczyn chrapania jest jednak więcej, np. niedrożność nosa.

Może być ona spowodowana skrzywioną przegrodą nosową, przerostem małżowin nosowych, polipami, alergią czy przeziębieniem. Także przerost migdałków, wydłużone podniebienie miękkie i języczek mają swój udział w problemie. Również spożycie alkoholu przed snem powoduje chrapanie.

- Chociaż chrapanie nie jest chorobą, może prowadzić do powstania licznych schorzeń - wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Cecherz, specjalista laryngolog z Centrum Medycznego Enel-Med. - Przyczynia się bowiem do przyspieszenia pracy serca i wzrostu ciśnienia krwi. To znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, zawału czy choroby wieńcowej.

W niektórych przypadkach chrapanie może prowadzić do powstania bezdechu sennego. W trakcie wdechu dochodzi nie tylko do wibracji podniebienia, ale także do jego opadnięcia, co blokuje drogi oddechowe.

Śpiący zazwyczaj nie zdaje sobie z tego sprawy, ale w ciągu dnia odczuwa zmęczenie, senność, osłabienie koncentracji i bóle głowy. Osoby, które są szczególnie narażone na bezdech senny, to mężczyźni po 40. roku życia, którzy mocno chrapią, z nadciśnieniem, nadwagą oraz otyłe kobiety po 55. roku życia, które cierpią na zbyt wysokie ciśnienie, a także mają problemy z gospodarką hormonalną.

Problem wymaga konsultacji lekarskiej, np. pulmonologa, oraz wizyty w tzw. laboratorium snu. Na czym polega badanie? Pacjent musi się przygotować do tego, że noc spędzi w szpitalu. Zostanie podłączony do urządzeń, które będą monitorować parametry snu (PSG). Składają się na nie: EKG (miarowość pracy serca), EEG (bioelektryczna aktywność mózgu), EMG (ocena napięcia mięśniowego) oraz EOG (ruchy gałek ocznych).

- Wybór metody leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby - mówi dr Cecherz. - Zaleca się m.in. zabieg skrócenia podniebienia miękkiego i języczka, redukcję nasady języka czy też stosowanie specjalistycznych masek na noc, które wytwarzają stały przepływ powietrza i zapobiegają wystąpieniu zaniku oddechu. Należy również pamiętać o potrzebie przywrócenia prawidłowych relacji anatomicznych w jamie nosa. Konieczny jest powrót do optymalnej wagi ciała, zmniejszenie spożycia alkoholu przed snem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski