Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podniebne ewolucje w mieście? Tak, ale na surowszych zasadach [ZDJĘCIA]

ARKADIUSZ MACIEJOWSKI
Tegoroczny piknik lotniczy obejrzało 50 tysięcy osób FOT. ANNA KACZMARZ
Tegoroczny piknik lotniczy obejrzało 50 tysięcy osób FOT. ANNA KACZMARZ
Lotnicze akrobacje organizowane w krakowskich Czyżynach wzbudzają skrajne emocje. Z jednej strony mają potężną grupę fanów (ostatni piknik oglądało 50 tysięcy), z drugiej - mieszkańcy tego liczącego około 25 tysięcy osiedla boją się, że samolot spadnie na ich blok.

Tegoroczny piknik lotniczy obejrzało 50 tysięcy osób FOT. ANNA KACZMARZ

PRAWO. Urząd Lotnictwa chce zaostrzyć przepisy o organizacji pikników lotniczych. Czy za rok zobaczymy nad Krakowem powietrzne akrobacje?

Seria wypadków lotniczych z ostatnich lat (w tym katastrofa cessny podczas pikniku w Krakowie w 2009 r.) spowodowała, że Urząd Lotnictwa Cywilnego zaczął myśleć o zaostrzeniu przepisów dotyczących organizacji imprez z ewolucjami samolotów. Teraz czekają one na podpis ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. - Aktualnie obowiązujące przepisy w sposób bardzo ogólny określają zasady organizowania pokazów lotniczych - przyznaje Karina Lisowska z biura prasowego Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Kraków: VIII Małopolski Piknik Lotniczy [ZDJĘCIA]

Właśnie dlatego w ULC powstał projekt zmian przepisów. - Założeniem było opracowanie przepisów, które nie będą budzić wątpliwości w sprawach zapewnienia bezpieczeństwa publiczności i uczestnikom pokazów. Projekt różnicuje sytuacje, w jakich pokazy lotnicze mogą się odbywać, i dopasowuje do nich wymogi, które organizator pokazów lotniczych musi spełnić - tłumaczy Lisowska.

Nowe przepisy określają też zasady bezpieczeństwa w zakresie utrzymania wysokości lotu, odległości wykonywania ewolucji od sektora dla publiczności, prędkości lotów, minimalne warunki atmosferyczne i inne wymogi, których spełnienie jest niezbędne do organizacji oraz realizacji całego przedsięwzięcia. - Proponowane rozwiązania powstały w oparciu o przepisy obowiązujące w krajach o znacznie dłuższej tradycji i doświadczeniu w organizowaniu tego typu przedsięwzięć, m.in. w Kanadzie, USA i Wielkiej Brytanii. Zależy nam, aby w Polsce nowe przepisy weszły w życie przed rozpoczęciem kolejnego sezonu pokazów lotniczych - dodają w ULC.

Tymczasem część mieszkańców Krakowa chciałaby, żeby pójść jeszcze dalej i kategorycznie zakazać pokazów lotniczych nad Krakowem. - Jesteśmy zbulwersowani, iż związany z piknikiem tragiczny wypadek z 2009 r. i inne wypadki na tego typu imprezach niczego nie nauczyły dyrekcji Muzeum Lotnictwa. Organizowanie imprez lotniczych w bezpośrednim sąsiedztwie budynków mieszkalnych oraz linii wysokiego napięcia jest narażaniem życia i zdrowia mieszkańców. Powinny być one zakazane - apeluje Piotr Bukowski w imieniu Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Akademickie 4.

Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa, przekonuje jednak, że pokazy lotnicze w centrum Krakowa są bezpieczne. I dodaje, że nie obawia się zmian w przepisach. - Będziemy do nich, jak zwykle, dobrze przygotowani i chcemy organizować kolejne. Impreza zorganizowana w ostatni weekend pokazała, jak wielu krakowian chce uczestniczyć w takich pokazach i wypowiada się o nich w samych superlatywach - przekonuje Radwan.

I dodaje, że impreza była zabezpieczana z wyjątkową skrupulatnością. - Na dwa dni pikniku zatrudniliśmy blisko 300 osób czuwających nad sprawną organizacją i bezpieczeństwem. Pomagała nam m.in. służba ochrony lotniska z Balic. Na pikniku była też profesjonalna, jeżdżąca wieża kontroli lotów - podkreśla Radwan.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski