Podpalacze składowiska opon w Trzebini zostali zatrzymani....

Podpalacze składowiska opon w Trzebini zostali zatrzymani. To druhowie z OSP

Sławomir Bromboszcz

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Podpalacze składowiska opon w Trzebini zostali zatrzymani. To druhowie z OSP
1/7
przejdź do galerii

©Chrzanowski 112 - Ratownictwo Powiatu Chrzanowskiego Poprzednie Następne

Policjanci zatrzymali we wtorek dwóch mężczyzn podejrzanych o podpalenie składowiska opon w Trzebini, do którego doszło 27 maja. To mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Mają po 22 i 28 lat. Jeden z zatrzymanych jest czynnym, a drugi byłym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej.
Prokurator Prokuratury Okręgowej w Krakowie, nadzorujący postępowanie, na podstawie zebranych materiałów dowodowych podjął decyzję o zatrzymaniu obu podejrzanych - 22- i 28-latka. Funkcjonariusze z wydziału kryminalnego oraz dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie pojechali po nich do domów.

Młodzi mężczyźni nie spodziewali się tego. Zostali zatrzymani w krótkich spodenkach, tak jak otworzyli drzwi. Przewieziono ich do prokuratury w Krakowie, gdzie zostali przesłuchani.

Przyznali się do winy. Jak się okazuje, zrobili to z nudów.

- Tłumaczyli się, że chcieli wywołać akcję gaśniczą - mówi prokurator Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie. - Nie byli wcześniej karani.

Jeden z mężczyzn zrezygnował ze służby cztery lata temu. Prokuratura na razie nie posiada informacji, czy brali oni udział w gaszeniu pożaru składowiska, który sami wzniecili.

Działali na własną rękęZ ustaleń prokuratury wynika, że sprawcy nie mają powiązań z Michałem D., który na tym terenie prowadził przetwórnię odpadów gumowych, a następnie uciekł za granicę.

- Nic nie wskazuje na to, aby ich działania były inicjowane przez osoby trzecie - podkreśla Mirosława Kalinowska-Zajdak.

Mężczyznom postawiono zarzut sprowadzenia zdarzenia, które „zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach poprzez wzniecenie pożaru w skutek podpalenia”. Grozi za to od roku do 10 lat pozbawienia wolności. W środę podjęta zostanie decyzja o zastosowaniu wobec sprawców środka zapobiegawczego. Mogą oni na trzy miesiące trafić do aresztu.

Prokuratura nie wyklucza rozszerzenia śledztwa. W zależności od dalszych ustaleń może zostać ono rozwinięte o inne zdarzania lub osoby w nie zamieszane.

Zapłacą za akcję gaśniczą?Niewykluczone, że sprawcy poza karą pozbawienia wolności poniosą także odpowiedzialność finansową za swoje czyny. Odpady składowane na terenie objętym pożarem przeznaczone były do utylizacji, więc w tym przypadku nie ma mowy o naprawie szkody. Prokurator może jednak wystąpić z wnioskiem o pokrycie wysokich kosztów akcji gaśniczej.

- Śledztwo trwa. Jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić, jakie będą wnioski prokuratora - dodaje Mirosława Kalinowska--Zajdak.

Radni powiatu chrzanowskiego na ostatniej sesji podjęli decyzję o przekazaniu 200 tys. zł z budżetu na zabezpieczenie terenu składowiska.

- Należałoby pociągnąć podpalaczy do odpowiedzialności, tak by zwrócili wszystkie koszty, także te związane z zabezpieczeniem składowiska - podkreśla Bartłomiej Gębala, radny powiatu chrzanowskiego. Składowisko jest strzeżone przez ochroniarzy.

Śledztwo w KrakowiePoczątkowo nad sprawą pracowali policjanci z Komisariatu Policji w Trzebini, jednak z uwagi na charakter i rozmiary pożaru zdecydowano o przejęciu postępowania przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.

- Nad sprawą pracowali doświadczeni policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego oraz wydziału kryminalnego - podkreśla Katarzyna Cisło z biura prasowego KWP w Krakowie.

Niedługo po pożarze zostały przeprowadzone oględziny z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa, który wstępnie wskazał, że doszło do podpalenia. Było kilka zarzewi ognia. Zabezpieczone ślady skierowano do analizy do laboratorium kryminalistycznego policji.

- Policjanci docierali do świadków, przeglądali monitoringi. Wszystkie te czynności doprowadziły do ustalenia, że bezpośredni związek z pożarem mają dwaj młodzi mieszkańcy powiatu chrzanowskiego - zdradza kulisy śledztwa Katarzyna Cisło.

Składowisko starych opon paliło się kilka dni.
Gigantyczny pożar składowiska opon w Trzebini
ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Gnoje

Maciej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

Za to, co zrobili ci przestępcy, powinni dostać najsurowszą karę! Narazili tysiące ludzi na utratę zdrowia, wdychaliśmy - dorośli i dzieci to trujące gówno przez trzy dni. Pogorzelisko truje dalej....rozwiń całość

Za to, co zrobili ci przestępcy, powinni dostać najsurowszą karę! Narazili tysiące ludzi na utratę zdrowia, wdychaliśmy - dorośli i dzieci to trujące gówno przez trzy dni. Pogorzelisko truje dalej. I pewnie przez to wielu z nas mieszkańców Trzebini, Chrzanowa, Balina, Luszowic swoje zdrowie straci. Osobiście to najchętniej powyrywałbym tym debilom nogi z doopy i powiesił za jaja, a potem wrzucił w to pogorzelisko.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A świstak na to niemożliwe

olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Taa. Na pewno nie związani z gościem, który gromadził odpady. I który miał w najbliższym czasie miał je usunąć. Pozostaje jeszcze sprawdzić powiązania "byznesmena" z prokuraturą, sądami i policją.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zlikwidowac osp trzebinia podpalacze i alkoholicy

miroslaw (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

zlikwidowac osop trzebinia podpalacze i alkoholicy

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Nóż się otwiera

bcv (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

Czy w tym kraju jakiekolwiek służby są normalne? Sędziowie kradną i chronią przestępców, policja się chowa po komisariatach i przechodzi na emeryturę po 10 latach, politycy rozkradają budżet,...rozwiń całość

Czy w tym kraju jakiekolwiek służby są normalne? Sędziowie kradną i chronią przestępców, policja się chowa po komisariatach i przechodzi na emeryturę po 10 latach, politycy rozkradają budżet, strażacy podpalają, lekarze przyjmują chorych po 2 latach po rejestracji.... ludzie, to jedna wielka patologia. Jak tak dalej pójdzie to przyjdzie jakiś Hitler i zrobi tu porządek, a ludzie tylko się ucieszą bo będą mieli dość dziesiątek lat dyktatury tych idiotów i szkodników.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Owsiki w d****

Dog (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Trzeba zlikwidować OSP A powołać zawodową straż pożarną koszty będą mniejsze

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo