Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpowiadamy, co warto zabrać na wyprawę górskim szlakiem

Izabela Krupa
Góry mogą być niebezpieczne
Góry mogą być niebezpieczne Fot. Marcin Makówka
Tatry. Idziesz w góry - to może być wycieczka, która w pewnej chwili stanie się niebezpieczna. Podpowiadamy, jak się przygotować i co zabrać.

Ważne są dobre buty. Szpilki czy letnie sandały nie sprawdzą się na górskich szlakach. Polecamy obuwie trekkingowe, najlepiej sięgające za kostkę na sztywnej podeszwie. Ważne jest, by buty były rozchodzone, a nie nowiutkie ze sklepu.

Kompletując garderobę, musimy zwrócić uwagę na spodnie, by nie krępowały ruchów i były wykonane z rozciągliwego materiału. Nie polecamy krótkich spodenek - pogoda w górach bywa kapryśna, a długie nogawki ochronią nas przez ostrymi krawędziami skał.

Koszulka powinna mieć co najmniej krótki rękaw, bo zakładanie plecaka na spieczone ramiona w upalne dni bywa bolesne. Nie możemy zapomnieć o lekkiej kurtce - w razie deszczu jest niezawodna oraz o nakryciu głowy, które ochroni nas przed ostrym słońcem.

Podczas marszu spalamy wiele kalorii. Dlatego powinniśmy mieć ze sobą czekoladę czy wysokokaloryczne batony. Nie może również braknąć tradycyjnych kanapek z wędliną.

Obowiązkowo musimy zabrać napoje - co najmniej litr na osobę. Oprócz wody warto zaopatrzyć się w termos z ciepłą herbatą, na wypadek, gdyby nagle przemoczył nas deszcz i zrobiłoby się chłodniej.

Do plecaka powinniśmy włożyć apteczkę, a w niej muszą być plastry (w różnych rozmiarach), bandaż elastyczny i woda utleniona do przemywania ran.

Do tego obowiązkowo mapa i kompas. Polecamy mapy turystyczne o skali nie mniejszej niż 1:75 000 - są dokładniejsze i bardziej przejrzyste. Można nabyć mapy laminowane, które są odporne na wilgoć i bardziej wytrzymałe od zwykłych.

Przyda się także latarka czołówka. Gdy w górach zastanie nas zmrok, łatwiej będzie nam się wędrowało.

Przed wyruszeniem w trasę należy poinformować najbliższych lub obsługę pensjonatu, gdzie zamierzamy wędrować i kiedy planujemy powrót. Ważny jest telefon, aby móc wezwać pomoc. Naładujmy urządzenie przed wyjściem.

W telefonie warto wpisać numer ratunkowy: 601 100 300 oraz zainstalować aplikację „Ratunek”, która umożliwia wezwanie pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski