Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podpowiedzą i doradzą

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Młodzieżowa Rada spotkała się z władzami gminy Wiśniowa
Młodzieżowa Rada spotkała się z władzami gminy Wiśniowa Archiwum Gminy Wiśniowa
Wiśniowa. To druga w powiecie gmina, która chce korzystać z zapału i pomysłów młodych oraz doświadczenia starszych

Rady mają być przede wszystkim organem doradczym właściwej, wyłonionej w wyborach powszechnych Rady Gminy. Zarówno młodzież, jak i seniorzy, mimo iż dopiero zaczynają społeczną działalność w samorządzie, mają już pierwsze pomysły dotyczące ich środowisk. - Jeden z członków naszej Rady zamierza wnioskować o ustanowienie stypendiów dla najlepszych uczniów w gminie - mówi Zbigniew Stalmach, przewodniczący Młodzieżowej Rady Gminy, uczeń III klasy Gimnazjum w Wiśniowej.

Rolą członków Młodzieżowej Rady Gminy jest jego zdaniem bycie pośrednikami między samorządem gminy, a szkołami. Z kolei członkowie Gminnej Rady Seniorów chcą być takim łącznikiem, ale ze środowiskiem najstarszych mieszkańców i jego potrzeby podpowiadać samorządowcom. - Tak „na gorąco” nasuwa mi się na myśl na przykład organizacja wspólnych spotkań wigilijnych oraz winda w Urzędzie Gminy - mówi Wacław Skiba, przewodniczący tej rady.

- To nowa sytuacja i nowy twór, ale wydaje mi się, że to dobrze, iż seniorzy są zauważani i że swoim doświadczeniem mogą coś wnieść do rozwoju gminy - dodaje Wacław Skiba.

Wiceprzewodnicząca Marianna Wałkowska mówi, że wprawdzie rola sprawcza należy do władz gminy i radnych, ale rolą Rady Seniorów jest podsuwanie pomysłów. - My mamy to nasze środowisko rozruszać, a więc być takimi… „drożdżami” - mówi. Ma już kilka własnych pomysłów, które chciałaby przedyskutować z Radą Gminy. To utworzenie Klubu Seniora w Wiśniowej, podjęcie współpracy z działającym tu Hospicjum w kierunku wolontariatu. - Marzy mi się również, aby na terenie naszej gminy powstał ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych - zdradza.

Seniorzy mówią także o innych swoich celach, czyli zainicjowaniu współpracy i integracji z pokoleniem młodych oraz zachowaniu ginących już śladów tego, jak dawniej się tu żyło.

- Nasza gmina ma ciekawą historię z czasów II wojny światowej, prowadzono tu tajne nauczanie. Niektórzy członkowie tamtego ruchu oporu jeszcze żyją - przypomina Wacław Skiba.

Podobny cel, czyli „ocalania od zapomnienia” stawia przed sobą Rada Seniorów gminy Raciechowice. - W naszym gronie pojawiły się pomysły stworzenia słownika miejscowej gwary, która zanika, oraz pokazania młodzieży, jak dawniej pieczono chleb i jak wyglądały tradycyjne wykopki - mówi Maria Dudzik, przewodnicząca Gminnej Rady Seniorów w Raciechowicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski