Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż w czasie

BES
- Te składy i wagony są częścią nie tylko historii kolejnictwa, ale i historii Polski - mówił Stanisław Cichoń, dyrektor ds. ekonomiki i finansów w PKP Cargo w Warszawie.

Parowozjada 2005 w Chabówce

- Te składy i wagony są częścią nie tylko historii kolejnictwa, ale i historii Polski - mówił Stanisław Cichoń, dyrektor ds. ekonomiki i finansów w PKP Cargo w Warszawie.

   Prawdziwą podróż w czasie zafundowali dla wszystkich miłośników starych pociągów organizatorzy Parowozjady 2005: PKP Cargo i rabczańskie władze. Odbyła się ona w sobotę w skansenie taboru kolejowego w Chabówce oraz w Rabce-Zdroju. Jak podkreślali gospodarze imprezy, wejdzie ona na stałe do kalendarza corocznych imprez skansenu taboru kolejowego w Chabówce, jednego z trzech w Polsce, którymi opiekuje się PKP Cargo.
   Od rana na terenie skansenu odbywały się prezentacje parowozów. Największą atrakcją była darmowa przejażdżka zabytkowym składem ze skansenu do Rabki-Zdroju i dalej do Rabki-Zarytego. Dla dzieciaków było to niezapomniane przeżycie, dla ich rodziców i dziadków powrót do lat dziecięcych.
   Uruchomionych zostało 7 składów pociągów, które kursowały na trasie z Chabówki do Rabki-Zarytego. Parowóz z serii TKh49-1, jeden z najmniejszych w Polsce, ciągnął za sobą wagon z 1924 roku. Z kolei parowóz TKt48 zaprojektowany przez polskich inżynierów w 1948 r. (ostatni egzemplarz z tej serii) miał doczepione wagony niemieckie z lat 20. i 30., typowe dla pociągów osobowych linii lokalnych. W jego skład został też włączony wagon ogrzewczy z 1900 roku; wytwarzana w nim była para, która zimą ogrzewała pasażerskie wagony. Trzeci ze składów był unikatem na skalę europejską. Przybył specjalnie z Wolsztyna do Chabówki. Złożony został z parowozu Tr5 wyprodukowanego w 1921 r. w niemieckiej wytwórni Orenstein & Koppel oraz unikatowej kolekcji wagonów: do przewozu wapna, do transportu piwa (wagon-lodownia) i krytych do przewozu bydła. Wagony te wielokrotnie występowały w filmach, m.in. w "Liście Schindlera", "Przedwiośniu", "Skrawkach", "Karolu...", "Złocie dezerterów". Kolejny skład poprzedzał parowóz Tr12 z 1921 roku, miał on dołączone zabytkowe wagony z początku XX wieku, równie chętnie wykorzystywane do filmów.
   Wielkie zainteresowanie wzbudzał pociąg, w składzie którego umieszczono tzw. wagon salonowy z 1958 r. (z salą konferencyjną, kuchnią, łazienką oraz sypialniami). Kiedyś podróżowały nim delegacje rządowe i Władysław Gomułka.
   Impreza trwała także na placu Świętego Mikołaja w Rabce-Zdroju. Na scenie prezentowali się twórcy, odbył się pokaz wyrobu garnków z gliny, zaśpiewały i zatańczyły małe Majeranki. (BES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski