Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż w głąb muzyki dawnej

Paweł Gzyl
Fot. Luk Van Eeckhout
Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku. Zasłużył na to miano konsekwentnie budowanym wizerunkiem, spójną ideą oraz wysmakowanym programem.

Prezentowany jest tu niepowtarzalny repertuar, w tym przedsięwzięcia nowe lub przygotowane specjalnie na Misteria Paschalia. Formuła opiera się na prezentacji muzyki związanej z Wielkim Tygodniem i Wielkanocą, wykonywanej przez uznanych mistrzów i wybitnych interpretatorów muzyki dawnej. W ciągu dwunastu lat powstała marka, która przyciąga melomanów z całego kraju i jednocześnie promuje Kraków jako miasto, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne na najwyższym światowym poziomie.

Tegoroczna odsłona festiwalu będzie prezentacją dziedzictwa europejskiej muzyki od średniowiecza, aż po klasycyzm. Obok uwielbianych przez publiczność wybitnych muzyków - Jordiego Savalla i Ottavia Dantone, powrócą do Krakowa Christophe Rousset i René Jacobs. Po raz pierwszy ze swoimi zespołami na festiwalu zaprezentują się Diego Fasolis, Alessandro de Marchi i Paul van Nevel. To wszystko w atmosferze Wielkiego Tygodnia.

12. edycja festiwalu Misteria Paschalia rozpocznie się 30 marca i potrwa do 5 kwietnia. - Główną oś tegorocznego Festiwalu Misteria Paschalia wyznacza prezentacja trzech oratoriów - Niccola Jommellego (Isacco, figura del Redentore), Bernarda Pasquiniego (La sete di Cristo) i Georga Friedricha Haendla (Jephtha) oraz dwóch pasji opartych na Ewangelii św. Jana autorstwa Cipriana de Rore i Johanna Sebastiana Bacha. Uzupełnieniem programu będzie przedstawienie XIV-wiecznych utworów zamieszczonych w tzw. Czerwonej Księdze z Montserrat oraz mistycznego cyklu Ciemnych Jutrzni Françoise'a Couperina. Przed Państwem siedem wyjątkowych koncertów - siedem wieczorów, które na długo zagoszczą w Państwa pamięci. Tylko na Misteria Paschalia. Tylko w Krakowie. Serdecznie zapraszam - mówi Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia.

Jednym z największych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu będzie pierwszy w jego historii występ mistrzów muzyki renesansowej - Huelgas Ensemble. Do Krakowa przywiozą oni jedną ze swoich specjalności: Pasję wg św. Jana Cipriana de Rore. XVI-wieczny kompozytor należy do ostatnich generacji franko-flamandzkich mistrzów, którzy działali we Włoszech, tworząc historię muzyki renesansu. Znany był - i jest - rzecz jasna głównie ze swoich madrygałów. "Passio Domini Nostri Jesu Christi secundum Johannem" wygląda na tym tle nietypowo. Nie ma tu właściwej dla Rorego gęstości, na bok poszła komplikacja.

A jednak kompozycja nie straciła napięcia. Przeciwnie - w dużej formie, jaką jest pasja, właśnie ten sposób pisania pozwolił twórcy budować emocje, choć jednocześnie pozostawia słuchacza w stanie kontemplacji. Czy można ją zatem uznać za osobisty głos kompozytora, który chciał przekazać swój osobisty sposób przeżywania męki Chrystusa? Taką interpretację, być może najbliższą klimatowi festiwalu Misteria Paschalia, podkreśla jeszcze wykonanie Huelgas Ensemble: z jednej strony muzykę urozmaicają wprowadzone w różnych fragmentach instrumenty, z drugiej - pozwalają one przekazać jeszcze dokładniej tekst ewangeliczny, gdy zastępują śpiewaków, pozostawiając jeden tylko - w pełni czytelny - głos wokalny.

Jordiego Savalla nie trzeba przedstawiać - nie ma bardziej znanego artysty w świecie muzyki dawnej. Tym razem zaprezentuje on krakowskiej publiczności zbiór "El llibre vermell de Monsterrat". "Czerwona Księga z Montserrat", sławnego klasztoru benedyktyńskiego w górach nieopodal Barcelony, zawiera 10 pieśni znanych na wszystkich szlakach pielgrzymek religijnych średniowiecza. To 5 utworów polifonicznych, 5 tanecznych (w tym uznawany za najstarszy taniec śmierci). Savall ze swoim zespołem stworzył pewien kanon grania takiego repertuaru, choć w jego wypadku kanon jest zmienny - jak w średniowieczu, gdzie też musiał być dostosowany do chwilowych możliwości. Dwie rzeczy pozostają jednak stałe: solenny, wręcz metafizyczny charakter muzyki prezentowanej przez katalońskiego artystę, i to, że przedstawia on raczej pewne wyobrażenie o utworach niż je same.

Organizatorzy - Krakowskie Biuro Festiwalowe i Drugi Program Polskiego Radia - zapraszają na koncerty do wyjątkowych lokalizacji - kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce, ale także po raz pierwszy w historii festiwalu do Centrum Kongresowego ICE Kraków. Więcej informacji: www.misteriapaschalia.com

Magazyn Magnes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski