Dorota Dejmek

Podskórne wylewy krwi, siniak? Nic takiego! Ale nie zawsze

Siniaki to zwykle skutek urazów. Ale mogą być też inne przyczyny Fot. 123rf Siniaki to zwykle skutek urazów. Ale mogą być też inne przyczyny
Dorota Dejmek

Podskórne wylewy krwi. Krwawe podbiegnięcia, zwane popularnie siniakami, będące skutkiem urazów i stłuczeń, towarzyszą nam przez całe życie. Jeśli jednak zauważymy u siebie zwiększoną skłonność do ich powstawania, zawsze należy skonsultować ten problem z lekarzem

Podskórne wylewy krwi, czyli popularne siniaki, najczęściej są wynikiem urazów, takich jak upadki, uderzenia, stłuczenia. Zdarzają się każdemu z nas i nie są powodem do niepokoju. Niekiedy jednak pojawiają się nienaturalnie często, mamy wręcz wrażenie, że tworzą się niemal samoistnie. W takich sytuacjach powstawanie siniaków powinno być sygnałem ostrzegawczym.

Wkrótce zniknie

- Siniaki powstają w wyniku przerwania drobnych naczyń krwionośnych i wydostania się krwi do okolicznych tkanek - wyjaśnia lek. med. Ewa Wolska, internista, nefrolog w Centrum Medycznym Damiana. - Najwyraźniej widać je dopiero od kilku godzin do kilku dni po urazie, gdy krew wylana w obrębie głębszych tkanek, przenika do powierzchownych warstw skóry. Siniaki mają charakterystyczny wygląd i wyraźne granice, a ich rozległość zależy od ciężkości urazu.

Zmiana barwy obserwowana w trakcie gojenia (od ciemnofioletowej po żółtą) jest związana z rozkładem hemoglobiny zawartej w wynaczynionych krwinkach czerwonych. Siniaki zanikają samoistnie w ciągu 7-10 dni (pomocne mogą być zimne okłady stosowane w ciągu pierwszej doby po urazie, powodujące obkurczenie naczyń krwionośnych i ograniczające krwawienie. Po 24 godzinach krwiak i obrzęk na ogół przestają narastać, wówczas można rozpocząć stosowanie ciepłych okładów, mających na celu przyspieszenie wchłonięcia wynaczynionej krwi. Proces resorpcji mogą wspierać maści i żele zawierające escynę, ekstrakty z arniki czy heparynę.

Czytaj więcej:

  • Co jest przyczyną zwiększonej tendencji do powstawania siniaków?
  • Zażywanie jakich leków może powodować zaburzenia krzepnięcia?

Artykuł dostępny wyłącznie dla prenumeratorów

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Polskiego,
  • codzienne wydanie Dziennika Polskiego,
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia,
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu.
Kup dostęp
Masz już konto? Zaloguj się
Dorota Dejmek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.