Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstolice. 13. edycja konkursu na najpiękniejszy bukiet zielny "Cudowna Moc Bukietów". Znamy laureatów

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
15 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tego dnia wierni udają się na łąki i pola oraz zaglądają do ogródków w poszukiwaniu ziół, kwiatów zbóż, warzyw czy owoców z których tworzą wiązanki. Aromatyczne bukiety są następnie święcone. Niektóre wiązanki trafiają też na Mały Rynek lub do małopolskich Podstolic, gdzie rokrocznie odbywa się konkurs na najpiękniejsze bukiety zielne przygotowane na święto Matki Boskiej Zielnej pn. „Cudowna Moc Bukietów”.

Tradycja komponowania bukietów zielnych w dniu święta Matki Boskiej Zielnej liczy niemal 1000 lat. Nie należy mylić tego zwyczaju z dożynkami, które są hołdem dla pracy rolnika i świętowaniem zbiorów. W dniu Matki Boskiej Zielnej chodzi o rośliny, zwłaszcza rosnące dziko zioła, które wprowadzane są w przestrzeń sacrum. To wyraz szacunku wobec natury, która leczy, żywi i zachwyca. Przez wieki zasuszone wiązanki ziół służyły jako domowe apteczki. Wierzono, że poświęcone zioła nabierają większej mocy i skutecznie chronią nie tylko przed chorobami, ale też burzami, nawałnicami i wszelakim złem. Wydarzenie „Cudowna Moc Bukietów” przybliża zapomnianą wiedzę o zastosowaniach rosnących wokół nas roślin, a także przypomina, że natura jest piękna i pożyteczna, a my powinniśmy ją szanować - tłumaczą organizatorzy

"Cudowna Moc Bukietów" to projekt nawiązujący do pięknej polskiej tradycji święcenia bukietów 15 sierpnia w dniu Matki Boskiej Zielnej. W konkursie może wziąć udział każdy, kto tylko zdecyduje się przynieść swój bukiet w tym dniu na Mały Rynek w Krakowie lub do Podstolic. "Cudowna Moc Bukietów" to także warsztaty florystyczne, artystyczne i zielarskie oraz duża dawka wiedzy o ziołach, ich zastosowaniu w kuchni, lecznictwie i kosmetologii.

Tegoroczna, 13 edycja rozgrywki przybrała postać: konkursu fotograficzno-internetowego oraz konkursu stacjonarnego w Podstolicach, a w każdym z nich jury przyznało nagrody w kategorii Bukiet Tradycyjny oraz Bukiet „Mały”, skierowanej do dzieci w wieku do 13 lat.

W konkursie stacjonarnym w Podstolicach udział wzięło 178 osób, z czego 78 zgłoszeń dotyczyło kategorii Bukiet Tradycyjny, a 60 kategorii Bukiet Mały. 95 osób wzięło udział w internetowej rozgrywce.

Laureaci w kategorii Bukiet Tradycyjny:

  • Miejsce 1. Józefa Różan
  • Miejsce 2. Agnieszka Gorgosz
  • Miejsce 3. Elżbieta Madyda

Laureaci w kategorii Mały Bukiet:

  • Miejsce 1. Julia Mostała
  • Miejsce 2. Faustyna Wrona
  • Miejsce 3. Wiktor Berowski

Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest stowarzyszenie Instytut Dziedzictwa z Krakowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski