18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Podszkolić język, znaleźć chłopaka...

ALEX
Udostępnij:
Wyjazdy w charakterze au-pair

   Wyjazdy zagraniczne jako au-pair - czyli opiekunka do dziecka, w zamian za kieszonkowe oraz wikt i opierunek - od kilkunastu lat cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Dziewczyny, które się na nie zdecydowały, zapewniają, że było warto. Zobaczyły, jak młodzi ludzie żyją w innych krajach, zyskały przyjaciół, podszlifowały język obcy, sporo zwiedziły, zrobiły się bardziej odpowiedzialne.

W Niemczech

   21-letnia studentka germanistyki w krakowskiej Akademii Pedagogicznej, Sylwia Brudzisz pracowała u rodziny niemieckiej w Ratyzbonie przez rok. Do jej obowiązków należała opieka nad dwulatką. Odprowadzała małą do żłobka i przyprowadzała ok. 14. Potem bawiła się z nią, dopóki jej mama nie wróciła z pracy (a więc do 17-20). Oprócz tego miała zajęte opieką nad dzieckiem dwa wieczory w tygodniu. W sumie nie pracowała dłużej niż przez 30 godzin w tygodniu.
   Jej kieszonkowe wynosiło 205 euro. Z własnej woli rodzina pokrywała jej połowę opłaty za kurs języka niemieckiego dla obcokrajowców, na który Sylwia uczęszczała dwa razy w tygodniu wieczorami. Otrzymała też w prezencie telefon komórkowy i co miesiąc - kartę. Zwiedziła wiele ciekawych miejsc w okolicy Ratyzbony. Najbardziej jednak cieszy się z tego, że poznała tam swego aktualnego chłopaka - Polaka, który legalnie pracuje w Niemczech. Do tej pory koresponduje z koleżankami "operkami" z Bułgarii i Słowacji.

W Wielkiej Brytanii

   21-letnia Magdalena Korzeniecka wyjechała do Anglii po maturze (ukończyła klasę z wykładowym językiem angielskim). Równo rok przebywała u rodziny księgowych w St. Albans, zabytkowym mieście nieopodal Londynu. Opiekowała się ich trzema córkami w wieku 7, 9 i 12 lat. - Goszczącej mnie rodzinie podobało się zwłaszcza to, że gram na pianinie - ukończyłam 8-letnią podstawową szkołę muzyczną, a moje podopieczne były muzykalne - opowiada Magdalena.
   Za swą pracę Magdalena otrzymywała 50 funtów tygodniowo. Ponadto za pracę w nadgodzinach (czyli powyżej 25 godzin tygodniowo) czasami dostawała dodatkowe wynagrodzenie. Dwa razy była ze swoją rodziną na wakacjach w miejscowości Poole na południu Wielkiej Brytanii. Ale najważniejsze jest to, że... również Magdalena w Anglii poznała swojego chłopaka, Brytyjczyka, do którego wkrótce zamierza wyjechać. Ma też plany zawodowe - zamierza ukończyć w Wielkiej Brytanii kursy dla przedszkolanek.

We Francji

   Sylwia Sprawka aktualnie studiuje romanistykę w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Siedem miesięcy przebywała u francuskiej rodziny w Paryżu; wyjechała tam zaraz po maturze. Opiekowała się dwoma chłopcami - w wieku 3 i 5 lat. - Byli bardzo dobrze wychowani, nie miałam z nimi problemów - opowiada.
   W trakcie pobytu w Paryżu Sylwia uczęszczała do szkoły językowej dla cudzoziemców. - Bardzo oswoiłam się z językiem, już teraz nie boję się mówić, choć zdaję sobie sprawę, że nadal popełniam błędy - zwierza się. Zajęcia miała rano, przed 11, a od 11 do 19 opiekowała się chłopcami. Środy, soboty i niedziele miała wolne. Za swą pracę otrzymywała 68 euro tygodniowo.

\\\*

   W charakterze au-pair Polki mogą wyjechać do bardzo wielu krajów świata. Popularnością cieszą się wyjazdy do krajów europejskich oraz do Stanów Zjednoczonych.
   Od roku można wyjeżdżać jako au-pair do Wielkiej Brytanii. Angielskie rodziny najchętniej przyjmują dziewczyny w wieku 19-25 lat. Posiadanie prawa jazdy jest dużym atutem przyszłej "operki", ale nie jest to warunek konieczny - kandydatki, które nie prowadzą samochodu, trochę dłużej czekają na ofertę... Opiekunka w Wielkiej Brytanii zarabia ok. 200 funtów miesięcznie. Można też pomyśleć o wyjeździe do Irlandii, gdzie jako "operki" preferowane są młode kobiety w wieku 18-26 lat. Najczęściej goszczą one u irlandzkich rodzin przez rok. Opiekunka otrzymuje kieszonkowe w wysokości ok. 250 euro.
   Popularne są także wyjazdy do Stanów Zjednoczonych, gdzie rodzina goszcząca opłaca "operce" bilet lotniczy, a kieszonkowe wynosi 560 dolarów miesięcznie. Amerykańskie rodziny preferują dziewczyny w wieku 18-26 lat. Do USA wyjeżdża się na 12 do 13 miesięcy. Warunkiem koniecznym jest posiadanie prawa jazdy.
   Dziewczyny pragnące podszkolić angielski i oprócz tego nauczyć się innego języka obcego, wyjeżdżają do Holandii lub któregoś z krajów skandynawskich, gdzie znajomość mowy Szekspira jest powszechna. Holenderskie rodziny przyjmują opiekunki w wieku 18-25 lat. Kandydatki muszą wykazać się znajomością języka angielskiego, niemieckiego lub niderlandzkiego. Opiekunka otrzymuje miesięczne kieszonkowe w wysokości ok. 250 euro. Duńskimi dziećmi mogą opiekować się młode kobiety w wieku 18-28 lat. Pobyt u rodziny duńskiej trwa od 9 miesięcy do roku. Wymagana jest znajomość języka angielskiego, a prawo jazdy - "preferowane". Opiekunka dostaje miesięczne kieszonkowe w wysokości ok. 2000 koron duńskich. Do Norwegii wyjeżdżają kobiety w wieku 18-29 lat, najczęściej na 9-12 miesięcy. Miesięczne kieszonkowe opiekunki wynosi ok. 2 tys. koron norweskich. Rodziny szwedzkie przyjmują kobiety w wieku 18-29 lat. Pobyt trwa od pół roku do roku. Atutem kandydatki jest prawo jazdy. Miesięczne kieszonkowe "operki" wynosi ok. 2 tys. koron szwedzkich.
   Młode kobiety, które pragną podszkolić niemiecki, udają się m.in. do Niemiec. Mogą tam wyjechać dziewczyny w wieku 18-24 lat. Możliwy jest dłuższy wyjazd (od pół roku do roku) lub pobyt wakacyjny, który trwa 3 miesiące. Szansę na wyjazd mają także mężczyźni. Miesięczne kieszonkowe opiekunki lub opiekuna wynosi ok. 205 euro.
   Do Francji wyjeżdżają młode kobiety lub mężczyźni w wieku 18-26 lat, najczęściej od 3 do 18 miesięcy. Kieszonkowe wynosi ok. 290 euro. Francuskiego można uczyć się także w Belgii, jednak wymagania wobec przyszłych "operek" są bardzo wysokie - kandydatka musi mieć już doświadczenie w pracy jako opiekunka w innym kraju. Dlatego do Belgii wyjeżdżają np. dziewczyny, które wcześniej pracowały we Francji. Wymagany wiek: 18-22 lata. Możliwy jest wyjazd na okres od 10 do 12 miesięcy. Miesięczne kieszonkowe wynosi ok. 290 euro.
    (ALEX)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie