Podwójna stawka

BK
Na starcie tegorocznego ogólnopolskiego wyścigu w Malcu stanęło 170 kolarzy z kilkunastu klubów, którzy rywalizowali w pięciu kategoriach. Dla kobiet i juniorów młodszych stawką w tej imprezie były tytuły mistrzów Małopolski. Przypadły one zawodnikom Olimpii Kęty i OTC Oświęcim.

Ogólnopolski wyścig kolarski w Malcu

- Właściwe mistrzostwa Małopolski zaplanowano w sierpniu w Osieku, ale wtedy na starcie nie mogłyby stanąć kobiety i juniorzy młodsi, którzy uczestniczą w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Stąd decyzja, aby już teraz walczyli o medale. Trasa została wytyczona wokół Malca, sporo było podjazdów, a dystans uzależniony był od kategorii wiekowej - mówi Piotr Karkoszka, opiekun kolarzy Olimpii Kęty, a jednocześnie organizator wyścigu.
   Do rywalizacji kobiet przystąpiło 12 zawodniczek, a miały one do pokonania blisko 16 km. Najlepsza okazała się Aleksandra Jeszka (UKS Czwórka Rydułtowy), wyprzedzając Sylwię Bardzik (KS Olimpia Kęty) oraz Natalię Kubalska (Błękitni Koziegłowy). Tytuł najlepszej Małopolanki zdobyła Bardzik, srebrny medal przypadł jej koleżance klubowej Iwonie Honkisz, która była ogólnie 4, a brązowy siostrze Iwony Beacie Honkisz.
   Juniorzy młodsi rywalizowali na dystansie około 50 km. Tutaj najszybszy okazał się Szymon Biesek (UKS Feniks Rydułtowy), który na finiszu wygrał z Dariuszem Batkiem (Wheeller Ogrodzieniec). Ta dwójka osiągnęła na mecie przewagę 2,46 min nad resztą stawki, którą na kreskę przyprowdził Amadeusz Rudziński (Bizon Bieganów). Mistrzem Małopolski wśród juniorów młodszych został jednak Jakub Placzki (OTC Oświęcim), wyprzedzając Marcina Porębę i Pawła Stokłosę (obaj WLKS Kraków). Tuż za podium znalazł się Michał Jakubiec z Olimpii, który długo utrzymywał się na 3 miejscu.
   Wyścig elity wygrał Artur Detko (Lityński Bełchatów) przed Grzegorzem Kwiatkowskim (Weltour Sosnowiec) i Michałem Kusiem ((MLKS Budowlani Wieluń). Detko okazał się jednocześnie najlepszym orlikiem, wyprzedzając Michała Sikorę (Kolejarz Częstochowa) i Bartosza Kolendę (UKS GK Gliwice). Najlepszy z kęczan Roman Bardzik był 12.
   Wśród juniorów rywalizację zdominowali dwaj kolarze Kolejarza Częstochowa. Najszybszy okazał się Rafał Makuch, przed swoim partnerem z grupy Łukaszem Plutą, a trzeci był Wojciech Kućka (UKS Victoria Kozy). W pierwszej szóstce znalazł się jeszcze Marcin Prochownik (WLKS Kraków).
   Rywalizacja młodzików, do której przystąpiło 30 zawodników, zakończyła się sukcesem Tomasza Machnickiego (LKS Ziemia Opolska). Drugi był Paweł Piwowarczyk (UKS "18" Mysłowice), a trzeci Adrian Honkisz (UKS Victoria Kozy), brat Iwony i Beaty, który obecnie ściga się Victorii, jednej z filii kęckiego klubu.
   - Myślę, że wyścig był dosyć ciekawy, było sporo akcji, z których część zakończyła się powodzeniem. Początkowo obawiałem się, czy nie kolarzom nie będzie przeszkadzał deszcz, ale pod koniec wyścigu na niebie pokazało się nawet słońce. Impreza została zorganizowana przy wsparciu gminy Kęty, działaczy w Malcu i OSP - dodaje Piotr Karkoszka.
   Była to druga impreza kolarska w Malcu. Poprzednia odbyła się w 2000 roku. Szef kęckiej Olimpii zapowiada, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, kolarze pojawią się w Malcu znów w przyszłym roku.