MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka w przedszkolach w Krakowie. Rodzice od września zapłacą więcej za pobyt dziecka w placówce. O ile wzrośnie stawka?

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Koszt utrzymania dziecka w przedszkolu samorządowym ulega ciągłemu zwiększeniu i obecnie wynosi już 21 251,73 zł rocznie (tj. ponad 1770 zł miesięcznie)
Koszt utrzymania dziecka w przedszkolu samorządowym ulega ciągłemu zwiększeniu i obecnie wynosi już 21 251,73 zł rocznie (tj. ponad 1770 zł miesięcznie) Andrzej Banaś
Prezydent Krakowa przygotował projekt uchwały, który wprowadza waloryzację opłaty od 1 września 2024 roku – co oznacza podniesienie jej o kwotę 0,14 zł (z 1,30 zł do 1,44 zł). Propozycja ta w praktyce oznacza, że pobyt dziecka w przedszkolu przez 10 godzin dziennie przez 20 dni w miesiącu wygeneruje wzrost opłaty przedszkolnej w wysokości 14 zł miesięcznie. Od godziny 8 do godziny 13 dziecko przebywa w przedszkolu bezpłatnie. Pozostałe godziny dla dzieci od 3. do 5. roku życia są płatne. Łukasz Gibała, rywal Miszalskiego w ostatnich wyborach samorządowych, już skrytykował pomysł podwyżek.

Podwyżka w przedszkolach. Ministerialna waloryzacja

"Aleksander Miszalski proponuje podwyżkę opłat za przedszkola o 11%. Jest to jedna z pierwszych jego decyzji - zarządzenie podpisał dwa dni po zaprzysiężeniu. Inflacja w Polsce wynosi 2,5%. Jest oczywiste, że finanse Krakowa są w złym stanie i wymagają naprawy, ale oszczędzanie na dzieciach powinno być absolutną ostatecznością - dlatego zagłosuję przeciw" - napisał w mediach społecznościowych Gibała, który walkę o prezydenturę nieznacznie przegrał, ale został radnym miejskim z ramienia "Krakowa dla Mieszkańców".

Miasto tłumaczy się "corocznym urealnieniem przedszkolnych opłat", na które wpływa mają zmiany wprowadzane przez ministerstwo oraz rosnące płace w tym sektorze.

"W związku z zeszłoroczną ministerialną waloryzacją maksymalna wysokość opłaty przedszkolnej za jedną godzinę pobytu dziecka w przedszkolu samorządowym oraz w przedszkolu publicznym dotowanym przez miasto (tzw. tanim przedszkolu) wynosi teraz 1,30 zł. Taka stawka, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Krakowa, obowiązuje obecnie w krakowskich przedszkolach (od 1 września 2023 r.). W lutym tego roku resort edukacji przyjął do waloryzacji tej opłaty wskaźnik w wysokości 1,114, co oznacza, że od nowego roku szkolnego jej maksymalna wysokość wyniesie 1,44 zł. Na podstawie limitu określonego przez ministerstwo rada miasta ustala wysokość stawki opłaty w przedszkolach publicznych, które prowadzi lub dotuje – dzieje się to każdorazowo w drodze uchwały radnych" - napisano na oficjalnej miejskiej stronie.

Utrzymanie przedszkolaka kosztuje ponad 21 tys. zł rocznie

Dalej można przeczytać, że koszt utrzymania dziecka w przedszkolu samorządowym ulega ciągłemu zwiększeniu i obecnie wynosi już 21 251,73 zł rocznie (tj. ponad 1770 zł miesięcznie).

"Wpływ mają na to m.in. podwyżki wynagrodzeń nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Od 1 stycznia 2024 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 4242 zł, czyli o 642 zł więcej niż w roku poprzednim; od 1 lipca wzrośnie do 4300 zł (o 700 zł w stosunku do 2023 r.). W tym roku wzrosło także zasadnicze i średnie wynagrodzenie nauczycieli. Jak zmiany wynagrodzeń przekładają się na finanse krakowskich przedszkoli? Samorządowe przedszkola na sfinansowanie podwyżek dla pracowników administracji i obsługi (1456 etatów) wydadzą w tym roku dodatkowo około 1,2 mln zł, natomiast w przypadku wynagrodzeń kadry pedagogicznej (1300 etatów) będzie to koszt w wysokości około 31,4 mln zł.".

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżka w przedszkolach w Krakowie. Rodzice od września zapłacą więcej za pobyt dziecka w placówce. O ile wzrośnie stawka? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski