Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka zatrzyma pracownika w firmie?

(DD)
O dobrowolnej rotacji mówimy, gdy pracownicy odchodzą z firmy wskutek indywidualnych decyzji, trudnych do przewidzenia z perspektywy pracodawcy.

Badania Antal wskazują, że średnio firmy notują wskaźnik dobrowolnej rotacji na poziomie 10,8 proc. - Wpływa to na spadek efektywności i produktywności w firmie, a także zachwianie współpracy w zespołach i atmosferę zatrudnienia - mówi Artur Skiba, prezes Antal. - Spośród wyzwań pracodawców, które można określić jako 3xZ: zdobądź, zapłać, zatrzymaj, ten ostatni element wydaje się dziś najtrudniejszy w realizacji.

Wyzwanie rośnie wraz z liczebnością firmy. Według badania, spośród organizacji zatrudniających ponad 1000 pracowników, co czwarta doświadczyła w minionym roku dobrowolnej rotacji na poziomie ponad 20 proc. Sytuacja odwrotna ma miejsce w małych firmach, w których pracuje do 50 osób - niski poziom (do 5 proc.) dobrowolnych odejść wykazuje co druga. Dla pracodawców najbardziej dotkliwa jest strata doświadczonych pracowników, którzy wypracowywali znakomite wyniki, jednak nawet utrata pracownika z krótkim stażem wiąże się z kosztami.

Co motywuje pracowników do tak radykalnego kroku? Głównym czynnikiem jest otrzymanie bardziej atrakcyjnej finansowo oferty (71 proc.). Na drugim miejscu (50 proc.) uplasowała się ogólna chęć rozwoju. Rzadko kiedy są to jednak wyłączne powody odejścia. Na ostateczną decyzję pracownika w znacznej mierze wpływają konkretne aspekty miękkie. Wyłączając wyższą płacę i chęć rozwoju, najczęściej powtarzające się czynniki według branż to: bankowość i ubezpieczenia - brak równowagi między pracą a życiem prywatnym; budownictwo i energetyka - złe zarządzanie w firmie, problemy z komunikacją z przełożonymi; consulting i kancelarie prawne - złe zarządzanie; handel - stres w pracy; IT i telekomunikacja - monotonia obecnej pracy; farmacja i sprzęt medyczny - stres w pracy, problemy z komunikacją z przełożonymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski