Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżki dla polityków. Posłowie opowiedzieli się za zwiększeniem pensji prezydenta i samorządowców

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Podwyżki dla polityków. Sejmowa komisja pozytywnie o projekcie nowelizacji. Dzisiaj posłowie zajmą się pensją prezydenta i samorządowców
Podwyżki dla polityków. Sejmowa komisja pozytywnie o projekcie nowelizacji. Dzisiaj posłowie zajmą się pensją prezydenta i samorządowców fot. adam jankowski / polska press
W środę podczas wieczornego bloku głosowań posłowie opowiedzieli się "za" podwyżkami dla prezydenta, byłych prezydentów oraz samorządowców. We wtorek w nocy sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za projektem nowelizacji ustawy o wynagrodzeniach.

W środę podczas wieczornego bloku głosowań posłowie przyjęli ustawę dotyczącą podwyżek dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, w tym dla prezydenta RP oraz radnych.

Za ustawą odpowiedziało się 267 posłów, przeciw było 166, wstrzymało się 20.

Jak głosowali posłowie?

Za ustawą głosowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości - poparło ją 229 członków klubu PiS, a jeden - Michał Wypij wstrzymał się od głosu. Violetta Porowska oraz Marek Wesoły nie wzięli udziału w głosowaniu.

Większość, bo trzech z czterech posłów tworzących koło Kukiz'15 było za: Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. Sprzeciwił się natomiast Stanisław Tyszka.

Za ustawą głosowali również wszyscy czterej członkowie koła Polskie Sprawy oraz także trzech posłów niezależnych - Zbigniew Ajchler, Łukasz Mejza oraz Ryszard Galla.

Ustawę poparła też Koalicja Polska - 23 posłów głosowało za, jednak w głosowaniu udziału nie wzięła posłanka Urszula Pasławska.

Lewica podzieliła się przy głosowaniu - 23 posłów było przeciw, a 19 wstrzymało się. Pięciu posłów - Rafał Adamczyk, Romuald Ajchler, Marek Dyduch, Przemysław Koperski oraz Zdzisław Wolski - poparło ustawę.

Wszyscy posłowie KO sprzeciwili się ustawie z wyjątkiem posła Marka Sowy, który nie brał udziału w głosowaniu. Taką decyzję podjęli także wszyscy politycy Polski 2050.

Także Konfederacja była przeciw oprócz dwóch posłów - Grzegorza Brauna oraz Konrada Berkowicza, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu. Na "nie" był także jeden poseł niezależny - Paweł Zalewski.

Komisja sejmowa pozytywnie o podwyżkach

We wtorek w nocy sejmowa komisja finansów publicznych odpowiedziała się za przyjęciem projektu. Pozytywny głos oddało 27 posłów komisji, 14 było przeciw, a 3 wstrzymało się.

Podczas dyskusji zgłaszano liczne poprawki, między innymi wykreślającą art. 1 dotyczący wynagrodzenia prezydenta RP. Jednak ostatecznie przyjęto jedynie kilka poprawek zaproponowanych przez posła PiS Andrzeja Szlachtę.

Poseł PiS Tadeusz Cymański podnosił, że to jest dyskusja o tym, „ile powinien zarabiać prezydent Rzeczpospolitej”, a nie o „uposażeniu prezydenta Dudy ani byłych prezydentów”. Podnosił także, że „żadna grupa zawodowa przez minione 20 lat nie odnotowała tak realnego spadku wartości uposażenia”.

Inne zdanie mieli posłowie opozycji. Polityczka Lewicy Anita Sowińska zwróciła uwagę na fakt, że lekarze, pielęgniarki i pracownicy służby zdrowia pomimo ciężkiej pracy podczas pandemii nie otrzymali podwyżek. - Niemoralnym jest, że politycy przyznają sobie najpierw podwyżki, a pozostawiają sferę budżetową na później, na święte nigdy – mówiła.

Z kolei poseł KO Dariusz Rosati zwracał uwagę na czas wprowadzenia podwyżek, czyli kryzys spowodowany pandemią. Same podwyżki ocenił jako "właściwe", jednak dodał, że powinny wejść w życie od następnej kadencji Sejmu.

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Oświadczenia majątkowe polityków opublikowane. Kto zarobił najwięcej?

Zapisy projektu ustawy

Zgodnie z projektem podwyżka pensji prezydenta RP będzie składała się z wynagrodzenia zasadniczego odpowiadającego 9,8-krotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego 4,2-krotności kwoty bazowej. Oznacza to 40-procentowy wzrost w stosunku do obecnej kwoty. Oprócz tego kwota bazowa „jest corocznie waloryzowana o wzrost wynagrodzeń na dany rok budżetowy w stosunku do roku poprzedniego”.

W przypadku byłego prezydenta jego pensja będzie wynosiła 75% kwot wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego ustalonych w przepisach o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe dla Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do jego pensji będzie uwzględniało się dodatek za wieloletnią pracę w urzędach państwowych.

Pensja radnych u nie może przekroczyć w ciągu miesiąca łącznie 2,4-krotności kwoty bazowej, która została określona na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 grudnia 1999 r. o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw.

Natomiast maksymalne wynagrodzenie dla pracowników samorządowych tj. marszałków województwa , wicemarszałka oraz pozostałych członków zarządu województwa; starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu; wójta, burmistrza, prezydent miasta, burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, zastępcy burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy i pozostałych członków zarządu dzielnicy m.st. Warszawy, nie będzie mogło przekroczyć w okresie miesiąca 11,2-krotności kwoty bazowej.

W obu przypadkach dotyczących samorządowców podwyżka wynosi 60 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżki dla polityków. Posłowie opowiedzieli się za zwiększeniem pensji prezydenta i samorządowców - Portal i.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski