Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podział wnętrz

RG
Ścianki działowe z gipsu można postawić praktycznie w każdym miejscu Fot. Keramag
Ścianki działowe z gipsu można postawić praktycznie w każdym miejscu Fot. Keramag
Ściany działowe, w przeciwieństwie do nośnych, nie przenoszą obciążeń ze stropów i kondygnacji znajdujących się nad nimi. Ściany działowe o charakterze stałym można wykonać z różnych materiałów budowlanych: cegły, keramzytu, bloczków gazobetonowych, silikatów, płyt gipsowych, płyt drewnopochodnych, a nawet szkła.

Ścianki działowe z gipsu można postawić praktycznie w każdym miejscu Fot. Keramag

ŚCIANY DZIAŁOWE. Każda ściana, poza funkcją oddzielającą, musi spełniać również wymagania dotyczące nośności.

Już w trakcie budowy należy zastanowić się nad przeznaczeniem poszczególnych ścian działowych. Każda ściana, poza funkcją oddzielającą, musi spełniać również wymagania dotyczące nośności (należy pomyśleć, czy na ścianie będą wisiały tylko lekkie obrazy czy też ciężkie półki z książkami), izolacyjności dźwiękowej, niekiedy też izolacyjności cieplnej. Analizując nasze potrzeby, dokonamy z pewnością najwłaściwszego wyboru materiałów i technologii koniecznych do wykonania ściany.
Z solidnego materiału
Stanowią najbardziej "solidne" wykończenie wnętrza zarówno pod względem estetycznym, jak i konstrukcyjnym. Są jednak stosunkowo ciężkie, co również należy wziąć pod uwagę w przypadku lekkich, słabonośnych stropów. Ścianki działowe można wykonywać z cegły pełnej lub z cegły dziurawki (np. Leier). Najczęściej stosuje się cegłę dziurawkę, ponieważ jest ona lżejsza od cegły pełnej, a dzięki otworom ma lepsze właściwości izolacyjne, zarówno cieplne, jak i akustyczne. Inną możliwością jest zastosowanie ceramicznych pustaków, łączonych na wpust - odpada wtedy konieczność wykonywania spoin pionowych. Jako materiał na murowane ściany działowe wykorzystuje się również: beton komórkowy - najczęściej w postaci płytek, murowanych na zaprawę klejową, wymagana jest szczególna staranność wykonania, ze względu na cienkie spoiny, silikaty - bardzo korzystne współczynniki paroprzepuszczalności, ognioodporności, akustyczne i wytrzymałościowe, do tego dochodzi duży wybór kolorów - ścianki te nie wymagają tynkowania, są jednak bardzo ciężkie, bloczki gipsowe - łatwe w stawianiu, lekkie, paroprzepuszczalne, ognioodporne, nie wymagają tynkowania, są jednak bardzo nasiąkliwe i mają małą wytrzymałość, bloczki keramzytowe - są ognioodporne i dobrze izolują przed hałasem, są paroprzepuszczalne, dzięki systemowi pióro i wpust łatwo się je muruje; tynkowanie i malowanie ułatwia specjalna faktura bloczka, są dostępne z otworami do przeprowadzania przewodów instalacyjnych, stosunkowo lekkie. w ścianach działowych murowanych przekraczających długość 5 m należy ułożyć zbrojenie. Zazwyczaj stalowe pręty umieszcza się w co trzeciej spoinie.
Najszybsze do zbudowania
Gips, jako materiał do budowy ścianek działowych, ma wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo lekki. Ścianki działowe z gipsu można postawić praktycznie w każdym miejscu. Ścianki z gipsu nie wymagają tynkowania. Mają gładką i równą powierzchnię, która może być wykańczana na wiele sposobów. Są niepalne i dzięki temu mogą być traktowane jako materiał ograniczający rozprzestrzenianie się ognia w budynku. Gips jest materiałem higroskopijnym; wchłaniając lub oddając wilgoć z otoczenia w zależności od wilgotności powietrza, zapewnia korzystny mikroklimat pomieszczeń.
Montaż ścianek działowych z płyt gipsowo-kartonowych jest stosunkowo łatwy i można wykonać go we własnym zakresie. Szkielet ścian wykonuje się z krawędziaków drewnianych lub z zimnogiętych profili z ocynkowanej blachy stalowej grubości 0,6 mm. Do konstrukcji mocowane są wkrętami nierdzewnymi. Pod płytami można ukryć wszystkie instalacje.
Niewątpliwą zaletą ścian z płyt gipsowo-kartonowych jest możliwość stawiania ich w dowolnym miejscu. Łatwo się je montuje i równie łatwo można je zdemontować. To pozwala na zmianę zagospodarowania wnętrza już w fazie użytkowania. Mają dobrą izolacyjność akustyczną, którą poprawia umieszczona w szkielecie wełna mineralna lub szklana. Ścianki gipsowe mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których wilgotność względna powietrza nie przekracza 70 proc. Ścianek z płyt gipsowo-kartonowych nie można stosować w kabinach natryskowych oraz w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza stale przekracza 85 proc.
Na rynku występują różne rodzaje płyt gipsowo-kartonowych, przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach spełniających określone warunki. Dla lepszego rozróżnienia mają one odmienne kolory kartonu. Szerokość płyt wynosi 1200 mm lub 1250 mm. Długość płyt jest przystosowana do pomieszczeń o różnych wysokościach i waha się od 2 do 3 m.
Ścianka działowa z płyt gipsowo-kartonowych może mieć kształt łuku. Płytę dopasowuje się do rusztu i przytwierdza. Można też użyć specjalnych płyt giętkich. Takich płyt nie trzeba nacinać. Przymocowuje się je po prostu do łukowego rusztu. Ścianki działowe z płyt gipsowo-kartonowych stanowią jedynie lekkie przegrody wewnętrzne, oddzielające od siebie poszczególne pomieszczenia lub ich części. Nie mogą być traktowane jako elementy konstrukcji nośnej budynku. Nie są też przystosowane do przenoszenia dużych obciążeń.
Przeszklenie zamiast muru
Pustaki szklane tzw. luksfery stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Najchętniej wykorzystuje się je do aranżacji łazienek, gdzie powstają z nich ściany kabin prysznicowych. Znakomicie nadają się też do wznoszenia wszelkiego rodzaju ścianek działowych w pokojach dziennych. Ściany proste, schodkowe lub o innych fantazyjnych kształtach, wykonane z luksferów, mogą stanowić interesujący element dekoracyjny każdego wnętrza.
Przepuszczalność światła przez pustaki szklane wynosi do 75 proc. Materiał ten dobrze izoluje akustycznie i termicznie. Asortyment dostępnych na rynku pustaków ma znormalizowane wymiary. Są to kwadratowe kształtki o wymiarach 19 x 19 cm i grubości 8 lub 10 cm, albo 24 x 24 cm i grubości 8 cm. Producenci oferują również pustaki o wymiarach 24 x 12 cm i grubości 8 cm. Pustaki szklane dostępne są w szerokiej gamie wzorów i kolorów jako przezroczyste lub matowe. Są jednak dość drogie i nieumiejętne ich zastosowanie może spowodować straty w materiale. Montaż może odbywać się dwiema metodami: tradycyjną (za pomocą krzyżyków dystansowych) lub nowoczesną (z wykorzystaniem profili PCW). Tradycyjna metoda jest dość pracochłonna, trudno również wykonuje się nią ściany profilowane. Metoda z zastosowaniem systemu profili PCW pozwala na łatwiejsze i szybsze wykonanie nawet dużej powierzchni ściany.
(RG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski