Podział zastępczy

LIZ
Udostępnij:
Wójt podkreśla, że głosował przeciwko uchylonej uchwale. Fot. Eliza JarguzKomisarz wyborczy w Krakowie stwierdził, że Rada Gminy Babice, podejmując 14 czerwca uchwałę o podziale gminy na 5 okręgów wyborczych, naruszyła obowiązującą ustawę o ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Ponieważ pomimo wezwania, Rada Gminy nie podjęła zgodnej z prawem uchwały, komisarz wyborczy wystąpił do wojewody małopolskiego o zastępczy podział gminy na okręgi. Zgodnie z jego decyzją, w zbliżających się wyborach samorządowych w gminie Babice mieszkańcy wybierać będą 15 radnych w 7 okręgach wyborczych.

Wojewoda uchylił uchwałę Rady Gminy Babice

   Podjęta przez Radę Gminy uchwała o podziale wyborczym na 5 okręgów naruszała zasadę ordynacji wyborczej, według której na terenach wiejskich okręgiem wyborczym jest sołectwo. Powołany przepis dopuszcza łączenie sołectw tylko wówczas, gdy wynika to z konieczności zachowania jednolitej normy przedstawicielstwa. Zgodnie w wyjaśnieniami Państwowej Komisji Wyborczej, oznacza to, że łączenie sołectw jest dopuszczalne, gdy liczba mandatów jest mniejsza od 0,5. "Naruszenie tej zasady miało miejsce w przypadku okręgów nr 2 i nr 3, gdzie wchodzące w ich skład sołectwa: Wygiełzów i Rozkochów oraz Jankowice i Olszyny winny być samodzielnymi okręgami wyborczymi. W konsekwencji powyższego podziału na okręgi wyborcze również ustalona liczba radnych w poszczególnych okręgach jest nieprawidłowa" - czytamy w uzasadnieniu decyzji.
   Ponieważ Rada Gminy w wyznaczonym terminie nie podjęła uchwały zgodnej z prawem, komisarz wyborczy wystąpił do wojewody małopolskiego o zastępcze dokonanie podziału gminy Babice na okręgi wyborcze, ustalenie ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym dla wyboru Rady Gminy Babice. - Ja od początku głosowałem przeciwko tej uchwale i wiedziałem, że to się tak skończy - mówi wójt Babic Wiesław Domin.
   Zgodnie z podziałem dokonanym przez wojewodę, w tegorocznych wyborach samorządowych mieszkańcy gminy Babice będą wybierać 15 radnych do Rady Gminy w 7 okręgach wyborczych. W sołectwie Babice wybieranych będzie 3 radnych, w sołectwach: Wygiełzów, Jankowice, Olszyny i Rozkochów po jednym radnym, w sołectwie Mętków 3, a w Zagórzu 5.
(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie