Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziękowali za obecność w kulturze

ALF
Nagrody wręczano w odremontowanym kasztelu w Szymbarku Fot. Piotr Boczoń
Nagrody wręczano w odremontowanym kasztelu w Szymbarku Fot. Piotr Boczoń
W sobotę, w sali odremontowanego zabytkowego kasztelu w Szymbarku, nagrodzono osoby, które zdaniem kapituły konkursowej miały istotny wkład w rozwój kultury.

Nagrody wręczano w odremontowanym kasztelu w Szymbarku Fot. Piotr Boczoń

SZYMBARK. XI edycja nagrody starosty gorlickiego "Mosty Starosty" zakończona

Intencją nagrody jest uhonorowanie wybitnych twórców i działaczy kultury, żyjących i tworzących na ziemi gorlickiej oraz tych, którzy z ziemią tą czują się w sposób szczególny związani. W tym roku starosta Mirosław Wędrychowicz wraz z Zofią Kamińską, Bogusławem Diduchem, Zdzisławem Tohlem i Tadeuszem Mikrutem wyróżnili siedem osób ważnych dla ziemi gorlickiej i związanych z nią.

Statuetkę "Mosty Starosty" za osobisty wkład i zaangażowanie w dzieło ratowania dziedzictwa kulturowego otrzymał Leszek Zegzda. Główną zasługą byłego wicemarszałka Małopolski było wsparcie rewitalizacji kasztelu w Szymbarku i nadanie statusu muzeum kompleksowi obiektów. Samorządowiec dał się poznać jako przyjaciel ziemi gorlickiej, który skutecznie orędował w sprawach powiatu i znajdował czas dla zaistniałych problemów. Jego zasługą jest też zagroda maziarska w Łosiu.

Mirosław Wędrychowicz wręczył także sześć wyróżnień. Pierwsze powędrowało do Deli Fusek, Włoszki, która stała się muzyczną wizytówką Biecza. Nagrodzona została za osiągnięcia w dziedzinie animacji kultury Biecza, szczególnie w kręgu seniorów. Od lat prężnie działa w Klubie Seniora oraz Zarządzie Rejonowego Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, którego jest przewodniczącą. Fusek uważana jest za rodowitą bieczankę, przede wszystkim dzięki swojej pracy w Towarzystwie Przyjaciół Biecza i Ziemi Bieckiej. Drugą wyróżnioną została Iwona Strusińska-Dziewic - za osiągnięcia w kierowaniu Młodzieżowym Teatrem Eksperymentalnym "Shade". Na co dzień uczy języka polskiego w Miejskim Zespole Szkół nr 5 w Gorlicach. Tam też stworzyła teatr, w którym jest reżyserem, scenarzystą, kostiumologiem i osobą odpowiedzialną za oprawę muzyczną. Z kolei za osiągnięcia w promowaniu kultury łemkowskiej wyróżniony został Stefan Hładyk. Swoją pracą przywraca pamięć o łemkowskim poecie Bohdanie Ihorze Antonyczu, budując pomnik i tworząc jego muzeum. Dodatkowo Hładyk wspiera odbudowę cerkwi i renowację przydrożnych krzyży oraz inwentaryzację cmentarzy łemkowskich. Ma swój wkład w każdą edycję "Łemkowskiej Watry". Za ratowanie i rewitalizację zabytków kultury narodowej doceniony został ks. Stanisław Pałka. Doprowadził on do odbudowy kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła, który w sierpniu 1992 r. został dotkliwie uszkodzony przez pożar. Popularyzacją walorów kulturowych powiatu gorlickiego zajmuje się z kolei Stanisław Szymański, którego pracę docenił starosta Wędrychowicz. Ten człowiek filmu w 2010 r. zainicjował na ziemi gorlickiej nagrania do serialu "Na dobre i na złe". W filmie zaprezentowano tereny Gładyszowa, Klimkówki i Magury Małastowskiej. Ostatnie wyróżnienie przypadło Andrzejowi Grabowskiemu - za osiągnięcia na polu działalności literackiej. Od 20 lat realizuje niezwykłe spotkania literackie pod nazwą Międzynarodowa Galicyjska Jesień Literacka, na których pojawiają się wybitni pisarze.
Po raz pierwszy starosta przyznał nagrodę dla młodych zdolnych - "Przęsło", którego laureatami zostali członkowie Młodzieżowego Teatru Eksperymentalnego "Shade". Swoją pracą - jak uzasadniła kapituła konkursu - prowokują, zachęcają do myślenia, przypominają o ważnych wydarzeniach z historii Polski i uczą patriotyzmu.

Wśród nagrodzonych "Mostami Starosty" do tej pory znaleźli się m.in. Andrzej Stasiuk, Zbigniew Preisner czy Janusz Sepioł.

(ALF)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski