Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Podziękowali za plony

SYP
DŁUŻEC. Ponad tysiąc osób wzięło udział w powiatowo – gminnych dożynkach, jakie odbyły się w Dłużcu (gmina Wolbrom).

Fot. Jacek Sypień

Uroczystość rozpoczęła się od mszy dziękczynnej za tegoroczne zbiory, którą odprawił ks. Tomasz Zmarzły. Następnie barwny korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dętą OSP Zarzecze pod dyrekcją Wiesława Sikory przeszedł pod remizę strażacką, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po krótkim przedstawieniu historii Dłużca, który jest starszy, niż Wolbrom, bowiem w 1327 r. Władysław Łokietek nadał braciom Wolframowi i Hilaremu przywilej karczunku lasów na gruntach wsi królewskiej Dłużec rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Zebranych gości powitali gospodarze, czyli starosta Leszek Konarski i burmistrz Wolbromia Jan Łaksa. Wśród zaproszonych, oficjalnych gości byli między innymi członek zarządu Małopolski Marek Sowa oraz posłowie; Jarosław Gowin, Jacek Osuch i Zbysław Owczarski, a także wiceprzewodnicząca sejmiku Małopolski Ewa Klich i przewodniczący rady KRUS Andrzej Kosiniak Kamysz. Gwałtowna ulewa, jaka przeszła nad Dłużcem zmusiła organizatorów do zmiany planów. Dopiero po deszczu starostowie dożynek, czyli Alicja Pasich i Andrzej Haberka wręczyli gospodarzom bochen chleba z tegorocznych zbiorów, a ci podzielili chleb i częstowali nim uczestników imprezy. Starościna Alicja Pasich wraz z mężem i trzema synami od 23 lat prowadzi 12 ha gospodarstwo rolne. Działa społecznie, jest szefową reaktywowanego koła gospodyń wiejskich. Z kolei starosta dożynek Andrzej Haberka od 7 lat prowadzi gospodarstwo przejęte od rodziców. Jest też aktywnym działaczem miejscowej OSP. – Dziękuję wam za szacunek dla polskiej ziemi, za to, że dbacie, aby zebrać każdy kłos. – mówił marszałek Marek Sowa, który podziękował przedstawicielkom kół gospodyń wiejskich z całego powiatu za kultywowanie tradycji. Po wręczeniu upominków dla przedstawicielek wszystkich kół na scenie wystąpiły zespoły artystyczne z miejscowej szkoły, a także zespół KGW Dłużec. Po występie kapeli górali żywieckich wręczono nagrody zwycięzcom konkursów powiatowych.

Nowością był konkurs na ekologiczne sołectwo powiatu olkuskiego i na „Sołtysa 2010 - powiatu olkuskiego” zorganizowany przez olkuskie starostwo powiatowe. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął Jan Domagała, sołtys Kolbarku w gminie Klucze, drugie Jan Wojdyła (Braciejówka), trzecie Marian Barczyk (Dłużec), a kolejne Edward Rogóż (Zederman) i Jan Pielka (Zarzecze). Zwycięzcy sołtysi otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, a do ich sołectw trafią pieniądze na działania proekologiczne.

Uczestnikom dożynek bardzo podobały się liczne stoiska. Na stoisku przygotowanym przez olkuskie stowarzyszenie „Res Sacra Miser” można było wziąć udział w loterii fantowej, z której dochód został przeznaczony na stypendia dla zdolnej młodzieży. Było też stoisko, na którym częstowano przysmakami miejscowej kuchni i prezentowano miejscowe rękodzieło. Wśród stoisk producentów rolnych spore zainteresowanie budziło stoisko Ryszarda Piątka z podolkuskiej Zawady, który specjalizuje się w krzyżowaniu odmian i uprawie winorośli. Trzeba przyznać, że mieszkańcy Dłużca przygotowali się na przyjęcie dożynkowych gości. Przy ogrodzeniach większości posesji były ustawione kukły przedstawiające scenki rodzajowe. Na ogół związane z odpoczynkiem po żniwach, choć była też kukła podczepiona do prawdziwej paralotni.

Całość dożynek zakończył występ cygańskiego zespołu pieśni i tańca „Roma” oraz zabawa taneczna i pokaz ogni sztucznych.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski