Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podzieleni w rocznicę Sierpnia [WIDEO]

Ryszarda Wojciechowska
- Nie o taką demokrację walczyłem - mówił wczoraj Lech Wałęsa
- Nie o taką demokrację walczyłem - mówił wczoraj Lech Wałęsa fot. Karolina Misztal
Polityka. Lech Wałęsa świętował w towarzystwie polityków PO i KOD, a prezydent, rząd i politycy PiS razem z „Solidarnością”.

- Dostałem zaproszenie, ale na spotkanie z oficjelami w Sali BHP się nie wybieram. Nie będę autoryzował ludzi, którzy łamią prawo i prowadzą do wojny domowej. Nie zgadam się z tym, co się obecnie dzieje, to nie jest to, o co walczyliśmy. Trzeba polską demokrację naprawić - powiedział były prezydent Lech Wałęsa.

Pierwszy przywódca „Solidarności”, który doprowadził do podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku i powstania niezależnych związków zawodowych, uczcił wczorajszą rocznicę wraz z członkami Platformy Obywatelskiej i działaczami Komitetu Obrony Demokracji. Złożył razem z nimi kwiaty pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Wałęsie towarzyszyli m.in. przewodniczący PO Grzegorz Schetyna, jego zastępca Tomasz Siemoniak i szef klubu parlamentarnego Platformy Sławomir Neumann.

WIDEO: Obchody Porozumień Sierpniowych. Prezydent wspomina Lecha Wałęsę

Źródło: TVN24/x-news

O godz. 14 w Sali BHP Stoczni Gdańskiej zaczęły się główne obchody rocznicy organizowane przez NSZZ „Solidarność”. W uroczystościach wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

- Pamięć historyczna to sól każdego narodu, a naród, który nie dba o __swoją historię, szybko zbliża się ku samozagładzie - mówił Piotr Duda, obecny szef związku.

- Dla mnie Solidarność to wielka legenda dążenia do wolności. Młodzież zawdzięcza wiele działaczom „Solidarności” w __tym także Lechowi Wałęsie - powiedział z kolei prezydent Andrzej Duda. - Dziękuję, bo nie byłoby nas tutaj, a już na pewno mnie by nie było na tym miejscu, gdybyście państwo się wtedy nie zawzięli, z pełną determinacją - mówił prezydent.

Odczytano także list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. „Co stało się z ideowym dziedzictwem Sierpnia? Najkrótsza odpowiedź brzmi: nie żyjemy w Polsce naszych marzeń, bo etos Solidarności uległ doktrynom postkomunizmu i neoliberalizmu” - napisał w nim prezes partii rządzącej. „Rząd PiS realizuje to, co swego czasu nazwaliśmy programem Polski solidarnej” - zapewniał Jarosław Kaczyński.

Rano premier Beata Szydło była w Sopocie, gdzie złożyła kwiaty przed tablicą upamiętniającą byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Później złożyła kwiaty przed pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku. - Dzisiaj oddajemy hołd bohaterom Sierpnia 1980 roku. Jedną z __nich była właśnie Anna Walentynowicz - mówiła Szydło. Dodała, że to właśnie Walentynowicz jest symbolem tamtych dni.

Po uroczystościach rocznicowych Paweł Kukiz, lider trzeciej siły w parlamencie, ostro skrytykował ich formę i organizację, uderzając w polityków partii rządzącej, którzy „zrobili z nich PiS-owski piknik”.

W wieczornej mszy świętej w kościele św. Brygidy w Gdańsku uczestniczył Lech Wałęsa, prezydent Duda, premier Szydło i jej ministrowie. Podczas przekazywania sobie znaku pokoju do Lecha Wałęsy podszedł Andrzej Duda i podał mu rękę. Po uściśku ich dłoni w kościele rozległy się oklaski.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski