Podziemia odsłaniają tajemnice

Redakcja
Grób odkryty w ogrodzie między Domem Generała a klasztorem Fot. Paweł Micyk
Grób odkryty w ogrodzie między Domem Generała a klasztorem Fot. Paweł Micyk
Remont zabytkowych obiektów poklasztornych, tzw. "pustek" oraz Domu Generała Zakonu Bożogrobców (starej plebani), jest także nie lada gratką dla archeologów. To okazja, aby odsłonić skrywane na co dzień skarby sprzed wieków. Pomagają temu prace ziemne prowadzone w różnych częściach zabytkowego obiektu.

Grób odkryty w ogrodzie między Domem Generała a klasztorem Fot. Paweł Micyk

MIECHÓW. Trzy monety z XVII wieku, tzw. boratynki koronne i szklana ozdoba, to najciekawsze znaleziska - mówi Paweł Micyk

Archeolodzy rozpoczęli misję badawczą w ubiegłym miesiącu. Pierwsze prace przeprowadzono w ogrodzie, pomiędzy Domem Generała i klasztorem. Kolejne - już w klasztorze, w miejscu zasypanych podziemi. Prace badawcze prowadzi Paweł Micyk we współpracy z Moniką Kamińską - archeologiem i historykiem sztuki. Sprawami architektonicznymi w ramach prowadzonego projektu badawczego zajmuje się Waldemar Niewalda z Krakowa.

- W 40-metrowym wykopie o głębokości około 1,5 metra natrafiliśmy m.in. na trzy groby szkieletowe, w tym jeden dziecka. Groby prawdopodobnie pochodzą z okresu nowożytnego, o czym świadczą fragmenty ceramiki szkliwione znalezionej w okolicach szkieletów. Zachowały się szczątkowe ślady trumien, a w jednym z grobów natrafiliśmy na żelazny gwóźdź - prawdopodobnie z trumny. Szkielety były częściowo naruszone lub niekompletne. Jeden z nich ułożony był w pozycji sugerującej przesunięcie lub wrzucenie ciała do wykopanej dziury - opisuje Paweł Micyk.

Poza szkieletami natrafiono na fragmenty ceramiki nowożytnej, a także średniowiecznej. Z warstwy, którą wstępnie można datować na późne średniowiecze lub wczesny okres nowożytny, pochodzi fragment dna naczynia szklanego. Następnie prace archeologiczne przeniosły się do klasztoru; w miejsce zasypanych podziemi. Odgruzowano dwa pomieszczenia. Pomiędzy nimi ukazał się piękny, gotycki portal, choć częściowo uszkodzony.

- Znaleźliśmy liczne fragmenty naczyń i butelek szklanych, także kamionkowych. Pochodzą one z początku XX wieku (możliwe, że część z końca XIX wieku). Kilka naczyń posiada napisy, co pozwoli na bliższą identyfikację. Dla przykładu, wykopaliśmy stare buteleczki (prawdopodobnie międzywojenne) z napisem "Varsovie". Prawdopodobnie na początku XX wieku komory podziemi zaczęto użytkować jako zwykły śmietnik. Świadczą o tym również wykopy, do których wrzucano butelki, naczynia czy fragmenty cegieł i resztki zaprawy - mówi archeolog.

Na dnie ukazały się jednak znacznie ciekawsze odkrycia: fragmenty gotyckich i barokowych detali architektonicznych - fragmenty kolumny, gzymsu i prawdopodobnie gotyckiego portalu. Można przypuszczać, że staną się one główną częścią ekspozycji przyszłego Muzeum Regionalnego, które będzie usytuowane na parterze remontowanego Domu Generała. W jednym z pomieszczeń we wnęce znaleziono piec z zachowaną jeszcze przepaloną gliną. Piec jest zbudowany z cegieł gotyckich, odkrycie wymaga analiz architektonicznych.

- Po oczyszczeniu pomieszczeń z zasypiska na poziomie lub poniżej progu gotyckiego portalu zarysowały się stare warstwy użytkowe. Została wykonana ich dokładna eksploracja i dokumentacja. Znaleziono w nich trzy monety miedzianie z XVII wieku - tzw. boratynki koronne Jana Kazimierza (jedna z nich posiada datę 1660 lub 1661 r.). Ponadto fragmenty szkieł i ceramiki. Z warstwy z monetami pochodzi najciekawsze znalezisko -prawdopodobnie szklana ozdoba lub broszka, zdobiona otoczką z niebieskiego szkła. Prawdopodobnie to znalezisko można datować na drugą połowę XVII w. - przypuszcza Paweł Micyk.
Ponadto w jednym z obiektów znaleziono późnośredniowieczną lub wczesnonowożytną ceramikę. Niewykluczone, że z czasów budowy podziemi.

Zbigniew Wojtiuk

miechowski@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie