Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemne niespodzianki

Redakcja
- Trzeba przyznać, że te najstarsze części kanalizacji budowane były z głową - twierdzi Stanisław Wójcik, zastępca prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Oświęcimiu. - Niestety, coraz więcej problemów mamy z kanalizacją z rur betonowych. Ścieki są bardzo agresywne i beton podlega szybkiej korozji. Dotyczy to szczególnie Starego Miasta, gdzie zniszczenia są największe. Dodatkowym problemem są niespodzianki, które co jakiś czas napotykamy. Chodzi o to, że w wielu miejscach brakuje dokumentacji, a jeśli nawet jest, to nie odpowiada rzeczywistości. Należy przypuszczać, że w okresie powojennym, gdy tego typu przedsięwzięciami zajmowały się różne komitety społeczne, nie zawsze przestrzegano obowiązujących zasad i planów. Od dwóch lat staramy się uporządkować i zaktualizować dokumentację kanalizacji i sieci wodociągowej.

W Oświęcimiu

 Najstarsze kanały w Oświęcimiu, czynne zresztą do dzisiaj, powstały na początku wieku. Po przeprowadzeniu koniecznych renowacji funkcjonują nadal zupełnie dobrze, więcej problemów jest z odcinkami kanalizacji oddanymi do użytku w minionym półwieczu.
 Zaległości są ogromne i prace nad stworzeniem systemu map kanalizacji i sieci wodociągowych zakończą się najwcześniej pod koniec 2001 r. W tej chwili PWiK ma opracowaną część miasta od Firmy Chemicznej Dwory do Soły. W przyszłym roku aktulizowana będzie dokumentacja dla lewobrzeżbnej strony miasta. - Posiadamy urządzenie, które pozwala na tworzenie mapy bez podziemnej ingerencji - dodaje Stanisław Wójcik. - Przy gęstej sieci podziemnych instalacji taka mapa jest wręcz niezbędna. Pozwoli nam uniknąć różnych niespodzianek, a jednocześnie w przyszłości ułatwi podjęcie interwencji w przypadku awarii. Niezależnie od tego, tam, gdzie są warunki, prowadzona jest systematyczna renowacja kanalizacji. Taką okazją są remonty dróg, prowadzone ostatnio w obrębie Starego Miasta. Pod tym__względem bardzo dobrze układa nam się współpraca z Urzędem Miasta, który dostrzega rangę problemu. Przeprowadziliśmy już remont kanalizacji pod ul. Piastowską. W tej chwili podobne prace trwają na placu Słonecznym, zaczęły się na Powstańców Śląskich, a w najbliższych planach są ul. Królowej Jadwigi i Zaborska. Poprzedzą one modernizacje tych dróg i jest to bardzo logiczne założenie. Kiedyś o tym zapominano, próbując zaoszczędzić pieniądze. Często były to bardzo złudne kalkulacje.
 W przyszłym roku PWiK planuje podjąć remonty kanalizacji pod ul. Berka Joselewicza, ks. Bosko, w przygotowaniu jest odwodnienie os. Zasole. Jeszcze w tym roku natomiast rozpocznie się likwidacja otwartego rowu ściekowego przebiegającego od ul. Jana Pawła II do Konarskiego.

(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski