Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemny maraton

PK
Przed rokiem bocheńska młodzież szkolna podjęła ambitną próbę pobicia rekordu Guinnessa, wykonując najdłuższą brodę króla Kazimierza Wielkiego. Była ona tak długa (4800 metrów), że kończyła się dopiero w podziemiach kopalni soli. W tym roku staną się one natomiast (z tej samej okazji - imienin ulubionego przez bochnian króla) miejscem kolejnej próby znalezienia się w księdze rekordów. Odbędzie się tu bowiem najgłębiej pod ziemią (!) bieg maratoński, a dokładnie półmaraton…

BOCHNIA. Drugi Guiness?

   4 marca 2004 r. w najstarszej w Europie, a być może i na świecie kopalni soli (nieprzerwanie czynna jest od 1248 r.) dziesięciu zawodników ma przebiec dystans 21097 m. Wyznaczona na głębokości 212 metrów pod ziemią trasa ma około 2,5 km i zawodnicy pokonają ją dziewięciokrotnie. Będą biegać znaną wszystkim turystom podłużnią August, która łączy szyby Sutoris i Campi, a znajdują się przy niej zabytkowe komory kieratowe, kaplica św. Kingi oraz dawna stajnia.
   4 marca drugi Bocheński Dzień Króla Kazimierza będzie miał także naziemne akcenty. Poza półmaratem zaplanowano bowiem także świętowanie na rynku. Oczywiście wokół pomnika solenizanta. Ustawione tam zostaną tablice, na których mieszkańcy Bochni będą mogli malować dowolnymi technikami "swój znak" obecności i życia w królewsko-górniczym mieście. Stworzony w ten sposób collage będzie w później publicznie eksponowany (w zależności od pogody, w plenerze lub we wnętrzach). W tej zabawie może wziąć udział każdy bochnianin, szczególne ciepło zapraszane są jednak dzieci i młodzież. Malowanie rozpocznie się o godzinie 10, a zakończy (w zależności od zainteresowania) około godz. 14 - 15. Natomiast na godz. 14.00 organizatorzy zapraszają do wspólnego zdjęcia pod pomnikiem króla wszystkie Kazimiery i Kazimierzów mieszkających w Bochni.
   Tak huczne, choć organizowane dopiero od dwóch lat obchody imienin Kazimierza wynikają z tego, że noszący to imię i przydomek wielki monarcha był dla Bochni szczególnie zasłużony: za jego panowania wzniesiono ratusz, umocnienia obronne z basztami i czterema bramami, rozpoczęto budowę okazałej gotyckiej świątyni pod wezwaniem św. Mikołaja, dzięki jego łaskawości powstał w tym mieście jeden z pierwszych na ziemiach polskich zakładów opiekuńczych - szpital dla górników. (PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski