Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poeci stali się bohaterami filmów

Łukasz Gazur
Wisława Szymborska, Ryszard Krynicki
Wisława Szymborska, Ryszard Krynicki Fot. Jan Hubrich, Anna Kaczmarz
Kino. Na tegorocznym Festiwalu Miłosza, podczas plenerowych pokazów, zobaczymy dwa nowe dokumentalne filmy: jeden o Wisławie Szymborskiej, drugi o Ryszardzie Krynickim.

Jak zaznaczają twórcy Festiwalu Miłosza, podczas tego wydarzenia dojdzie do „symbolicznego spotkania obojga noblistów”. W ostatnim dniu krakowskiego święta poezji, w niedzielę 12 czerwca, odbędzie się premiera biograficznego filmu dokumentalnego o poetce.

Szymborskiej przedstawiać krakowianom nie trzeba. Ten film to portret złożony w dużej mierze z materiałów archiwalnych i jej wypowiedzi. Film pt. „Napisane życie” w reżyserii i według scenariusza Marty Węgiel, z muzyką Stanisława Rad-wana, został wyprodukowany przez Instytut Książki, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundację Wisławy Szymborskiej i Telewizję Polską S.A.

W tym dokumencie wypowiadają się przyjaciele, wydawcy, biografowie i współpracownicy poetki. Są wśód nich m.in. Bronisław Maj, Tadeusz Nyczek, Teresa Walas, Wanda Klominkowa, Jerzy Illg, Michał Rusinek i Joanna Szczęsna. Ale przede wszystkim ona sama. Zdjęcia z archiwum Fundacji Wisławy Szymborskiej pozwolą widzom wejść w prywatny, mniej znany świat noblistki.

„Dzięki nagraniom z telewizyjnych archiwów można będzie usłyszeć jej głos, nabierające niezwykłego znaczenia opowieści o codziennych przeżyciach, a także czytane przez nią wiersze. To one budują rytm tego obrazu - historię jej dorastania, miłości, przyjaźni z artystami, samotności, a jednocześnie ważną refleksję o pisaniu i poezji” - czytamy w zapowiedziach filmu.

Drugim bohaterem filmowej opowieści stał się Ryszard Krynicki. Twórcy filmu przypominają życiorys krakowskiego poety: związek z pokoleniem Nowej Fali, przyjaźń ze Stanisławem Barańczakiem, działalność opozycyjną i represje, jakie spotykały pisarza w PRL. Przypomniana zostanie też jego aktywność w wolnej Polsce, w roli współzałożyciela Wydawnictwa a5 oraz tłumacza utworów Paula Celana, a także jego edytorska opieka nad spuścizną Zbigniewa Herberta.

„Ryszard Krynicki zgodził się opowiedzieć o swoim dzieciństwie, dojrzewaniu w samotności, lęku przed śmiercią, miłości, fascynacji ciszą. A także o drodze, którą jest całe jego życie” - piszą twórcy obrazu „Nadal wracam. Portret Ryszarda Krynickiego”. Jego reżyserem jest Adam Sikora, a scenarzystą Andrzej Franaszek.

- Na różne sposoby staramy się przybliżać wielkie postacie polskiej poezji uczestnikom festiwalu i czytelnikom w całej Polsce. Mamy nadzieję, że filmowe propozycje ich ucieszą i zaciekawią - tłumaczy Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury, która jest współorganizatorem Festiwalu Miłosza.

Wejściówki na film będą dostępne w pierwszym tygodniu czerwca. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.miloszfestival.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski