Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poetka, feministka, królowa. Portrety kobiet wśród marcowych nowości literackich

Julia Kalęba
Julia Kalęba
„Krzywicka. Długie życie gorszycielki” Agaty Tuszyńskiej to nie tylko historia życia prekursorki polskiego feminizmu, ale także barwnej postaci przedwojennej Warszawy.
„Krzywicka. Długie życie gorszycielki” Agaty Tuszyńskiej to nie tylko historia życia prekursorki polskiego feminizmu, ale także barwnej postaci przedwojennej Warszawy. Wydawnictwo Literackie
W tym miesiącu na księgarnianych półkach z nowościami nie zabraknie biografii wyjątkowych kobiet. Wśród nich portrety Ireny Krzywickiej, Sylvii Plath, Jadwigi Andegaweńskiej czy autobiograficzna powieść Jung Chang.

FLESZ - Polska zainwestuje w produkcję szczepionek

Jeśli symbolem roku 2020 uznamy nie tylko pandemię, ale także liczne i częste na ulicach polskich miast protesty, niezwykle aktualną księgarską pozycją okaże się wznowiona przez Wydawnictwo Literackie biografia Ireny Krzywickiej. Choć ta polska pisarka żydowskiego pochodzenia dorastała w latach, gdy kobiety walczyły o swój głos – w sensie dosłownym – prawo wyborcze, ona szła o krok dalej, stając się najbardziej znaną działaczką feministyczną okresu przedwojennego.

Krzywicka odważnie głosiła poglądy, propagując świadome macierzyństwo, antykoncepcję i edukację seksualną. Wzbudzała więc zainteresowanie - jedni ją uwielbiali, inni określali jako gorszycielkę i kobietę bezwstydną, prowokującą tematami o aborcji i homoseksualizmie. Jej biografia przypada na cały niemal wiek XX, ale autorka "Sekretu kobiety" wyprzedzała czasy, w których żyła, a jej niepokorna postawa, odwaga i konsekwencja pozostają aktualne także na początku drugiej dekady XXI. „Krzywicka. Długie życie gorszycielki” Agaty Tuszyńskiej to nie tylko historia życia prekursorki polskiego feminizmu, ale także barwnej postaci Warszawy, która otaczała się ludźmi międzywojennej bohemy, przyjaźniła się ze skamandrytami, romansowała z Tadeuszem Boyem-Żeleńskim. Wznowienie książki będzie miało swoją premierę 8 marca.

W miesiącu, w którym świętują kobiety, ukaże się również tłumaczenie osobistej powieści Jung Chang, brytyjskiej pisarki chińskiego pochodzenia, która jako pierwsza osoba z komunistycznych Chin obroniła doktorat na brytyjskim uniwersytecie. W autobiografii Chang odważyła się opowiedzieć o dzielnych kobietach, które ją wychowały, i które doświadczyły pasma krzywd i upokorzeń. Przez pryzmat losów kochającej się rodziny i umacniających ją kobiet Chang patrzy także od wewnątrz na proces tworzenia się współczesnych Chin. Książka „Dzikie łabędzie: Trzy córy Chin” wydana w łącznym nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy przyniosła jej międzynarodową sławę. Światowy bestseller wciąż zakazany w Chinach na polskim gruncie doczekał się właśnie kolejnego wznowienia. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Znak 15 marca.

Natomiast wielbiciele łączenia interpretacji twórczości i jednocześnie dokładnej analizy życia będą ciekawi wydawanego przez Prószyński i S-ka portretu Sylvii Plath autorstwa Carla Rollysona. „Ostatnie dni Sylvii Plath” nie są jednak typową biografią, a raczej przejmującym obrazem ostatnich siedmiu miesięcy poprzedzających samobójczą śmierć amerykańskiej pisarki i poetki. Autor jest pierwszym biografem Plath, któremu udało się dotrzeć do notatek z terapii pisarki i innych dokumentów jej psychoanalityczki. Dzięki temu, a także za pomocą udostępnionych akt sądowych, materiałów archiwalnych czy wywiadów Carl Rollyson opowiada o ciągu niefortunnych zdarzeń i szuka odpowiedzi na pytanie, co popchnęło genialną poetkę i matkę dwojga małych dzieci do samobójstwa. Zwraca także honor wizerunkowi kobiety tak często przedstawianej z punktu widzenia męża. „Ostatnie dni Sylvii Plath. Biografia” w tłumaczeniu Magdaleny Rychlik ukaże się 11 marca.

W marcu pojawi się też interesująca pozycja dla miłośników popularyzacji historii i tych, którzy lubią zadawać sobie pytanie: a co by było, gdyby? Kamil Janicki proponuje opowieść o czterech żonach Władysława Jagiełły - Jadwidze Andegaweńskiej, Annie Cylejskiej, Elżbiecie Granowskiej i Zofii Holszańskiej. Dwa pierwsze małżeństwa Jagiełły - przebiegłego polityka i wielkiego monarchy - były zawarte z pobudek politycznych. Trzecie małżeństwo wywołało ogromny skandal, a spokojne uczucie i szczęście w miłości władca odnalazł dopiero u schyłku życia. Kim były kobiety, które wraz z nim zasiadały na tronie? Jaki wpływ wywarły na jego polityczne decyzje? I jak potoczyłaby się historia Polski, gdyby nie małżeństwa Jagiełły? Na te pytania szuka odpowiedzi Kamil Janicki, pisarz i historyk specjalizujący się w portretowaniu wybitnych kobiet. „Damy Władysława Jagiełły” ukażą się 10 marca nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Poetka, feministka, królowa. Portrety kobiet wśród marcowych nowości literackich - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski