Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poetyka małych polskich miasteczek

Łukasz Gazur
Zdjęcie, które artyści wykonali podczas sesji do jednego z obrazów
Zdjęcie, które artyści wykonali podczas sesji do jednego z obrazów Fot. Archiwum organizatorów
Piątek, 11 lipca, godz. 18, BWA w Nowym Sączu

„Nad rzeką, której nie ma” to będzie wystawa o przeszłości, artystycznych związkach, próbach wspólnej pracy, wreszcie o twórczej atmosferze lat 70. Bo „Październik 77” to wizja utopii, stworzona przez szóstkę artystów: Teresę Gierzyńską, Przemysława Kwieka, Zofię Kulik, Edwarda Dwurnika, Dorotę Gierzyńską, Daniela Wnuka.

Ludzi o różnej przeszłości i poglądach, których życiowe drogi się splotły. Ale wystawa „Nad rzeką, której nie ma” nie jest demokratycznym przedstawieniem tej historii. Ma główną bohaterkę – jest nią Teresa Gierzyńska. Rzeźbiarka. Jak pisze kuratorka Ewa Tatar, to twórczyni intymnego dziennika – egzystencjalnych, oszczędnych fotografii, które z czasem stały się głównym polem jej eksperymentów formalnych. „Rytm jej sztuki wyznaczył fabularne i formalne niuanse wystawy.

Czasami życie osobiste wkracza na płótna i przed obiektywy. W trakcie pleneru Ona staje się bohaterką jednej z martwych natur. Podczas pracy nad publiczną realizacją On sprowadzony zostaje do roli modela. Nawet w takiej sytuacji On jest mistrzem typizacji, Ona psychologii postaci. Tyle na pierwszym i drugim planie.

W tle rozpościera się opowieść o życiu artystycznym i trudnej egzystencji w ówczesnej Polsce” – pisze kuratorka pokazu. W tę historię wpleciono jeszcze Edwarda Dwurnika, malarza – jak sam pisał – tworzącego w duchu „poetyki małych miasteczek polskich i powszednich dramatów ludzkich”.

Wystawa pokazuje pracę w bardzo różnych mediach. Zobaczymy prezentacje w różnych mediach sztuki (jak malarstwo, rysunek, rzeźba, fotografia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski