Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poezja w Filharmonii

Wacław Krupiński
Adam ZagajewskiEwa LipskaMarek Kondrat
Adam ZagajewskiEwa LipskaMarek Kondrat fot. Anna Kaczmarz, Wacław Klag, Arkadiusz Ławrywianiec
Wydarzenie. Dyrektor Filharmonii Krakowskiej Bogdan Tosza zaprasza jako gości przedstawicieli innych sztuk. Ma nadzieję, że dla melomanów będzie to dodatkowa atrakcja.

Adam Zagajewski będzie pierwszym gościem specjalnym, który podczas najbliższego, piątkowego koncertu symfonicznego w Filharmonii Krakowskiej przedstawi swoje wiersze. W interpretacji wybitnego krakowskiego poety melomani usłyszą m.in. wiersz zatytułowany „Bruckner”.

- Adam Zagajewski to poeta o niekwestionowanej renomie, w którego wierszach muzyka odgrywa przecież ogromną rolę. Mogę tylko przypomnieć wspaniałego„Brucknera” i inne utwory związane z Mozartem, Schubertem, Rachmaninowem, Mahlerem… W nich wszystkich poeta zdradza swą olbrzymią wrażliwość na muzykę, ukazując wielką rolę, jaką ona odgrywa w jego duchowości - twierdzi Bogdan Tosza, dyrektor naczelny Filharmonii Krakowskiej imienia Karola Szymanowskiego w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”.

Będzie to pierwsze z zaplanowanych na ten sezon artystyczny spotkań z wybitną poezją. Kolejne - z Ewą Lipską („Listy do pani Schubert”) odbędzie się 17 lutego 2017 r. Z kolei 7 kwietnia, przy okazji „Stabat Mater” Szymanowskiego, Marek Kondrat przedstawi poświęcone temu kompozytorowi najpiękniejsze wiersze Jarosława Iwaszkiewicza. - Wszystkie instytucje, które prowadziłem, traktowałem jako miejsca integracji sztuk. Wtedy były to teatry; w przypadku filharmonii dodatkowym argumentem jest to, że przecież poezja i muzyka pojawiły się w momencie narodzin sztuki, by wspomnieć starożytną Grecję. I wciąż poezja jest muzyce najbliższa - komentuje Bogdan Tosza.

A jak widzi to Adam Zagajewski? - Dla mnie muzyka jest wielkim zbiornikiem energii, nawet muzyka powolna i melancholijna - powiedział nam poeta.

Jak dodał, cieszy się z piątkowego koncertu i z dodatkowego powodu, czyli spotkania po latach z Antonim Witem. - Mieliśmy z Antkiem na uniwersytecie wspólne zajęcia z wojska; nawet chyba chodziliśmy w jednej czwórce - tłumaczy poeta.

Wyjaśnijmy, Antoni Wit poza studiami muzycznymi ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W koncercie piątkowym Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Wita wykona Stanisława Skrowaczew-skiego „Koncert na rożek angielski i orkiestrę” - solo Mariusz Pędziałek oraz Antona Brucknera VII Symfonię E-dur.

W przyszłości dyr. Tosza chciałby w ramach tego cyklu zapraszać jako gości specjalnych także malarzy, pisarzy, reżyserów, by powiedzieli, czym jest dla nich muzyka, jakie ma znaczenie w ich życiu, jak ich inspiruje, dopełnia. - Pisarz Wiesław Myśliwski mógłby opowiedzieć o swej fascynacji Schubertem, malarz Jacek Waltoś - dlaczego uważa Brahmsa za swojego ulubionego kompozytora… Mam nadzieję, że dla melomanów będzie to dodatkowa atrakcja, która podniesie wartość koncertów - dodaje dyrektor Bogdan Tosza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski