Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogadają jak dawniej. Krakowska Godka, czyli festiwal gwary i tradycji

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Trwa wskrzeszanie gwary i tradycji krakowskiej. W tym roku znów spotkają się sympatycy kultury Krakowiaków. Oczywiście na festiwal gwary i tradycji - Krakowska Godka 2018.

"Dziennik Polski" jako współtwórca pierwszych festiwali godki krakowskiej patronuje festiwalowi. W tym roku to święto Krakowiaków odbędzie się 17 czerwca 2018 r. w Modlnicy, w amfiteatrze przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2. A wraz z festiwalem będzie rozstrzygnięcie konkursów, do których przygotowania ruszyły pełną parą.

Tutaj chodzi przede wszystkim o przypomnienie i propagowanie krakowskiej godki - mowy dziadków, pradziadków. Jak informują organizatorzy festiwalu - przedstawiciele Stowarzyszenia Bene Tibi patronem tegorocznego festiwalu będzie Włodzimierz Tetmajer – autor „Słownika bronowskiego”, „Ubiorów ludu polskiego”, powieści pisanej gwarą pt. „Racławice”, malarz obrazów prezentujących sceny z życia wsi krakowskiej, Gospodarz z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz twórca polichromii w drewnianym kościele w Modlnicy.

W propagowaniu godki krakowskiej ważne jest zainteresowanie językiem gwary ludzi młodych, pokazanie im lokalnej tradycji, zachęcanie do poznania i kultywowania mowy przodków. A do tego festiwal to nie tylko dawny folklor, ale także ożywienie dawnej mowy i wprowadzenie jej we współczesne realia.

Planowane atrakcje:

- Konkurs teatralny „Godka krakoska w dziełach scenicznych”. Uczestnikom zakwalifikowanym do konkursu (młodzież szkół ponadpodstawowych) partnerować będą zawodowi aktorzy. Można będzie wybrać scenę z „Wesela” St. Wyspiańskiego lub „Od Bronowic do Racławic” Marii Rokoszowej (wg. powieści „Racławice” Włodzierza Tetmajera).
- Konkurs „Najbardziej wygodanej pary” - ze znajomości gwary, w którym pary przedstawią zabawny test oparty o „Słownik bronowski” Włodzimierza Tetmajera.
- Konkurs Gwary Krakowskiej, czyli godki – gawędziarze, mówcy, duety i tria zaprezentować swoje gawędy, skecze lub humorystyczne scenki w języku gwarą. Nie ma kategorii wiekowych, młodsi i starsi uczestnicy będą prezentować się na równych prawach. Tekst nie może być dłuższy niż 4 minuty.
- Konkurs piosenki śpiewanej gwarą dla dzieci w wieku szkolnym z klas od 0 do III.
- Konkurs kulinarny na tradycyjny sernik krakowski dla miłośników wypieków. Oceniany będzie smak i uroda wypieku.
- Konkurs na strój inspirowany krakowskim strojem ludowym, żeby było pięknie, kolorowo, tradycyjnie. Najlepsze stylizacje zostaną nagrodzone.
- Konkurs na tradycyjny, krakowski strój ludowy pod hasłem „Z albumu Tetmajera”. Ma to być strój zbliżony do tych uwiecznionych ręką twórcy.

Festiwal będzie też okazją do nagrodzenia laureatów pozostałych konkursach, które są już realizowane, a na prace organizatorzy czekają do 30 maja. Są to:

- Konkurs fotograficzny pod hasłem – „Krakowiacy świętują 100-lecie niepodległości”
- Konkurs poetycki - na wiersz, fraszkę lub limeryk o tematyce związanej z 100 –leciem odzyskania niepodległości, pisany gwarą.
- Finałem festiwalu będzie maraton krakowiaka. Każdy będzie mógł tańczyć do upadłego. Warto już zadbać o formę i podpatrzeć stosowne kroki tego wyjątkowego tańca.

Ponadto organizatorzy przygotują „Śpiewnik krakowski” i zadbają o wspólne śpiewanie.

Będzie gwarnie, wesoło, po krakowsku! Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będzie jury złożone ze znanych Krakowian: aktorów, pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Sztuk Pięknych, Muzeum Etnograficznego, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, filmowców, dziennikarzy, przedstawicieli organizatorów i fundatorów nagród. A nagród jest wiele i są bardzo atrakcyjne.

Organizatorem festiwalu Krakowska Godka 2018 jest Stowarzyszenie Bene Tibi, we współpracy z gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele. Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Fundacji PZU i Powiatu Krakowskiego.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski