Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogadali po krzeszowicku. Przypominali dawną kulturę ludową, gwarę i lokalne smakołyki

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Ponad 20 grup i solistów brało udział w akcji przypominającej dawną mowę, czyli godke w gminie Krzeszowice. Przez wiele miesięcy przedstawicielki kół gospodyń wiejskich i dzieci uczestniczyły w warsztatach, przypominały dawne słowa, układały opowieści i wygłaszały je w języku gwary, szukały starych pieśni ludowych śpiewanych gwarą.

Była też akcja tworzenia leksykonu ze słowami gwary krzeszowickiej oraz nagrywanie opowieści babć i dziadków. Za wszelką aktywność i udział w różnych konkurencjach były ciekawe nagrody.

- Projekt "Godka w gminie Krzeszowice" cieszył się tak wielkim zainteresowaniem, że postanowiliśmy kontynuować go w przyszłym roku - mówi Barbara Kubina-Sobańska, prezes Fundacja Ósmy Dzień Tygodnia, organizatora przedsięwzięcia. - W odtwarzanie godki zaangażowały się panie z kół gospodyń wiejskich. Dzięki nim, ich wspomnieniom i kultywowaniu tradycji przygotowaliśmy leksykon zawierający 1500 słów gwarowych - dodaje.

Redaktorem leksykonu i koordynatora merytorycznego projektu jest dr Artur Czesak, polonista, dialektolog, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, współpracujący z Polską Akademią Nauk.

- Panie z kół gospodyń nawzajem ośmielały się, żeby domową gwarę rodzinną przywracać do życia. Podczas warsztatów związanych z tym projektem z pamięci uczestników wydobyliśmy wiele słów sprzed kilkudziesięciu lat. Z tych słów tworzymy leksykon na 1500 słów. Spora część z tych słów jest dla mnie nowa. To skarby, które nie są jeszcze przebadane, wielu z nich nie odnalazłem w kartotece Słownika Gwar Polskich. Z powstania tego leksykonu są oczywiste korzyści naukowe, a przy okazji osobiście jestem zachwycony, że panie kultywują tradycję i naprawdę niż żyją - mówi dr Czesak.

Projekt "Godka w gminie Krzeszowice" realizowały Fundacja Ósmy Dzień Tygodnia ze Stowarzyszeniem Gospodyń Wiejskich Gminy Krzeszowice. Podsumowanie akcji zorganizowano podczas w Ranczo Artemidy w Nowej Górze. Partnerami projektu, który polega na przypominaniu dawnej kultury i gwary krzeszowickiej są: Katedra Historii Języka i Dialektologii UJ. Wsparcia udziela województwo małopolskie, nagrody współfundował poseł Andrzej Adamczyk, a dotację przyznało Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wyniki konkursu Godka w gminie Krzeszowice

Grand prix - Barbara Kosobucka, gawędziarka z Zalasu, która gwarą mówi nie tylko podczas występów na scenie, ale dawnej mowy używa na co dzień.

Kategoria dorośli:
I miejsce - Małgorzata Łabaj,
II - Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrężnicy,
III - Stefania Ślusarczyk.
Wyróżnienia:
Krzesoskie Spiywocki
KGW Zalas
Stanisława Ornacka
KGW Rudno
Bronisława Augustynek
KGW Czerna
Halina Zając.

Kategoria do lat 18:
I - Dziołszki z Nowej Góry,
II - Witold Sobański,
III - Martyna Sapiechowska.
Wyróżnienia:
Zuzanna Piórko
Nadia Dudek
Miłosz Dudek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski