Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda długoterminowa na marzec 2023. Przed nami przymrozki, burze śnieżne i częste opady deszczu

oprac.: Anna Nowak
W marcu jak w garncu - w pierwszym miesiącu wiosny pogoda cały czas będzie się zmieniać
W marcu jak w garncu - w pierwszym miesiącu wiosny pogoda cały czas będzie się zmieniać Pixabay
Czy wraz z nadejściem wiosny możemy liczyć na ocieplenie? Jak będzie wyglądała pogoda w marcu? Przedstawiamy długoterminową pogodę na marzec 2023.

Pogoda: już niedługo pożegnamy zimę. Co przyniesie nam wiosna?

Jeśli myślimy o marcu, od razu przychodzi nam na myśl pierwszy dzień wiosny. Kojarzy się nam ona z coraz dłuższymi dniami, zwiększoną ilością promieni słonecznych, cieplejszymi temperaturami oraz budzącą się po zimie roślinnością.

Ta astronomiczna wiosna rozpocznie się w momencie zrównania długości dnia z nocą, czyli w równonoc wiosenną, która wypada w poniedziałek 20 marca. Z kolei nadejście kalendarzowej świętować będziemy dzień później.

Meteorolodzy natomiast powody do radości mają dużo wcześniej – otóż wiosna meteorologiczna trwa od 1 marca i trwa do końca maja. Jak będzie wyglądać w tym roku?

Pogoda na marzec 2023. Początek wiosny przywita nas chłodem

Wszystko wskazuje na to, że początek tegorocznej wiosny meteorologicznej nie będzie dla nas łaskawy. Model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody przewiduje, że w pierwszym tygodniu marca należy spodziewać się niskich temperatur osiągających ok. 4-8°C. Oznacza to, że może być on chłodniejszy od tego samego okresu w latach 2004-2020. Ponadto przymrozki w nocy okażą się częstym zjawiskiem.

  • Dopiero od połowy miesiąca nastąpi nieznaczne ocieplenie.
  • Za dnia termometry wskażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza.
  • Pod koniec marca można spodziewać się jednego wyjątku, kiedy to temperatura najprawdopodobniej wyniesie 16°C.
  • W nocy temperatura będzie spadać do około 1-3°C.

Deszcz ze śniegiem oraz silny wiatr. Pogoda długoterminowa na marzec 2023

Z kolei amerykańskie modele klimatyczne wskazują, że na zmienną pogodę w marcu duży wpływ będą miały niże baryczne. Przyniosą one silniejszy wiatr oraz częstsze opady deszczu, deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu – często w postaci nagłych burz śnieżnych. W niektórych rejonach Polski, zwłaszcza na południu, może prowadzić to do utrudnionych warunków na drogach.

Zmienność pogody na przełomie pór roku może być duża, co jest częste w naszych szerokościach geograficznych pod koniec zimy i na początku wiosny z uwagi na duże kontrasty między północą a południem – czytamy na fanipogody.pl.

Pogoda w marcu będzie dość zmienna. Deszczowe, pochmurne dni przelatać się będą z pogodną aurą i nieznacznym zachmurzeniem.

Prognoza IMGW na marzec 2023. Temperatura i opady w normie

Mimo że marzec zaskoczy nas dynamicznymi zmianami pogody, w długoterminowym kontekście temperatura oraz opady mają pozostać w normie.

Pogoda długoterminowa. Średnia miesięczna temperatura powietrza w całym kraju powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Jak wskazuje model IMGW w nadchodzącym miesiącu średnia temperatura powietrza będzie w normie wieloletniej
Jak wskazuje model IMGW w nadchodzącym miesiącu średnia temperatura powietrza będzie w normie wieloletniej IMGW

Pogoda długoterminowa. Średnia miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna mieścić w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Według IMGW w marcu średnie temperatury oraz opady w całej Polsce pozostaną w normie
Według IMGW w marcu średnie temperatury oraz opady w całej Polsce pozostaną w normie IMGW

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

W IMGW, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Przypomnijmy, że prognoza ma charakter orientacyjny i może jeszcze ulec zmianie. Należy na bieżąco śledzić prognozy pogody, aby wiedzieć, jak będą wyglądać najbliższe dni i tygodnie.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski