Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogoda na wiosnę 2022. Jakie będą najbliższe miesiące? [POGODA DŁUGOTERMINOWA] 9.03.22

oprac.: Anna Nowak
W maju oraz kwietniu należy spodziewać się obfitych opadów deszczu oraz silnych podmuchów wiatru
W maju oraz kwietniu należy spodziewać się obfitych opadów deszczu oraz silnych podmuchów wiatru Anna Kaczmarz
Za trzy tygodnie rozpocznie się kalendarzowa wiosna. Z tego powodu synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali pogodę długoterminową na marzec, kwiecień oraz maj. Jak będą wyglądać najbliższe miesiące? Czy zima wreszcie odpuści i będziemy mogli cieszyć się większą ilością słońca oraz wyższymi temperaturami? Jak często będzie padać? Sprawdźcie pogodę na zbliżającą się wiosnę 2022.

Długoterminowa pogoda na wiosnę

Ostatnie tygodnie - pod względem atmosferycznym - nie należały do najlepszych. Niemal cała Polska musiała zmagać się z porywistymi podmuchami wiatru, niespodziewanymi opadami deszczu lub śniegu. W ciągu dnia promienie słońca niejednokrotnie zakrywane były przez chmury, co powodowało obniżenie temperatury. Jednak niedługo sytuacja może ulec polepszeniu. Z powodu zbliżającej się wiosny Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na marzec, kwiecień oraz maj.

Wiosna 2022. Pogoda IMGW na marzec, kwiecień, maj

Przypomnijmy, że kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 21 marca. Według przewidywań meteorologów średnia miesięczna temperatura powietrza powinna utrzymywać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Słupki termometrów wskażą od 2 do 12 stopni Celsjusza. Wyjątkiem - z podwyższoną średnią - są jedynie Suwałki oraz Białystok. To samo dotyczy miesięcznej sumy opadów atmosferycznych.

Pogoda na wiosnę 2022. Jakie będą najbliższe miesiące? [POGODA DŁUGOTERMINOWA] 9.03.22

Z kolei w kwietniu może dojść d sytuacji, której nie było w Polsce od ponad 30 lat. Wszystko wskazuje na to, że średnia miesięczna temperatura powietrza w kraju przekroczy normę z lat 1991-2020, co jest dość nietypowe jak na ten miesiąc. Temperatury będą wahać się między 9 a 17 stopniami Celsjusza. Zaskoczenia za to nie będzie z opadami, które utrzymają się w normie. Najwięcej deszczu należy spodziewać się na południowym wschodzie kraju.

Pogoda na wiosnę 2022. Jakie będą najbliższe miesiące? [POGODA DŁUGOTERMINOWA] 9.03.22

W maju sytuacja znowu się unormuje. W połowie miesiąca mogą pojawić się jednak lekkie przymrozki. Zwiększyć się za to może suma opadów deszczu w całym kraju. Nie dotyczy to jednak północnego zachodu.

Pogoda na wiosnę 2022. Jakie będą najbliższe miesiące? [POGODA DŁUGOTERMINOWA] 9.03.22

Dodatkowo w kwietniu oraz maju można spodziewać się silnych burz z piorunami, które wystąpią nie tylko w Polsce, ale i w większości krajów europejskich. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych ulew oraz porywistego wiatru, które mogą doprowadzić do zniszczeń.

Co oznaczają pojęcia „powyżej normy", „poniżej normy" i „w normie"?

W IMGW, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Gdy przewidywana jest średnia temperatura/suma opadów:

  • powyżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy/bardziej mokry od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • poniżej normy można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie chłodniejszy/bardziej suchy od co najmniej 20 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020,
  • w normie można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie podobny do typowych 10 obserwowanych, tych samych miesięcy w latach 1991-2020.

Jak interpretować pojęcia „powyżej normy” i „poniżej normy”?

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognoza sumy opadów „powyżej normy” nie oznacza, że zdarzać się będą intensywne opady deszczu lub śniegu, równocześnie prognoza "poniżej normy" nie odrzuca możliwości wystąpienia takich zjawisk. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski