Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Andrzeja Wajdy za tydzień na Salwatorze

Wacław Krupiński
Jedną z ksiąg kondolencyjnych wyłożono w krakowskim magistracie
Jedną z ksiąg kondolencyjnych wyłożono w krakowskim magistracie fot. Andrzej Banaś
Pożegnanie. Księgi kondolencyjne są wyłożone w Urzędzie Miasta i Muzeum Manggha.

19 października w południe Andrzej Wajda zostanie złożony do grobowca rodzinnego na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Spocznie obok matki. Tego samego dnia o godz. 14.30 w intencji zmarłego w ostatnią niedzielę twórcy filmowego i teatralnego zostanie odprawiona msza żałobna w klasztorze Ojców Dominikanów.

Autor: Marcin Banasik

Zarówno nabożeństwo żałobne, jak i uroczystości pogrzebowe mają mieć charakter prywatny, zaś sam cmentarz Salwatorski zostanie w tym czasie zamknięty dla osób postronnych. Taka jest wola najbliższych - Krystyny Zachwatowicz, żony Andrzeja Wajdy, oraz córki reżysera i Beaty Tyszkiewicz - Karoliny Wajdy.

Jak w tej sytuacji zachowa się wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, który w rozmowie z Radiem RMF zapowiedział, że reżyserowi należą się największe honory. - To był wybitny człowiek, któremu Polska jest winna państwowy pogrzeb - mówił polityk. Ale dodawał także, że trzeba to najpierw „ustalić z rodziną, z najbliższymi”. Nieoficjalnie dowiadujemy się też o sygnałach płynących z Kancelarii Prezydenta RP. Andrzej Duda zamierza wziąć udział w pogrzebie Andrzeja Wajdy. Dodajmy, że dzień wcześniej (18 października) msza żałobna w intencji zmarłego zostanie odprawiona w warszawskim kościele oo. Dominikanów pw. św. Jacka.

Po śmierci wybitnego twórcy w krakowskim magistracie przy pl. Wszystkich Świętych, jak i w stworzonym przez Andrzeja Wajdę i Krystynę Zachwatowicz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wyłożone zostały księgi kondolencyjne. Wpisów do nich można dokonywać do dnia pogrzebu.

W księdze w UMK, obok wpisów prezydenta Jacka Majchrowskiego, przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera, oprócz licznych podziękowań za filmy, jakimi obdarzył nas Andrzej Wajda, można też znaleźć i taki tekst od wdowy po reżyserze teatralnym Jerzym Jarockim: „Drogi Andrzeju. Byłeś moim reżyserem, byłeś naszym Przyjacielem. Odszedłeś w czwartą rocznicę śmierci Jurka. W tym dniu podwójnie cierpię - Danka Jarocka”.

Jest i wpis, którego dokonał konsul generalny Francji w Krakowie Frédéric de Touchet, zakończony słowami: „W osobie Andrzeja Wajdy Francja straciła wielkiego przyjaciela”.

Przypomnijmy, że w połowie czerwca na dziedzińcu zamku w Nowym Wiśniczu Andrzej Wajda odebrał Złoty Medal Honorowy za Zasługi dla Małopolski. - Bardzo to dla mnie piękna i szczególna chwila, tym bardziej że mogę powiedzieć śmiało, że ziemia krakowska mnie wydała. Ojciec mój urodził się w Szarowie, niedaleko stąd, stąd pochodzi moja rodzina Wajdów - mówił wtedy wzruszony reżyser.

Wielki twórca zmarł w wieku 90 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski