Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb biskupa Tadeusza Pieronka. Tłumy zgromadziły się w kościele Piotra i Pawła [ZDJĘCIA]

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Anna Kaczmarz i Joanna Urbaniec
Politycy, duchowni, artyści, rodzina, przyjaciele i zwykli krakowianie zgromadzili się tłumnie w kościele Piotra i Pawła, by pożegnać bp. Tadeusza Pieronka. Mszy przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, homilię wygłosił metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się już w środę, nabożeństwem w Katedrze Wawelskiej. Mszy przewodził kard. Stanisław Dziwisz. Homilię wygłosił ks. prof. Jacek Urban, kanonik kapituły metropolitalnej na Wawelu.

- Sprzeciw innych biskup budził swoim temperamentem. Był weredykiem. Mówił prosto w oczy, nie licząc się, że to, co mówi, może być dla kogoś przykre - mówił, dodając, że właśnie tej, nieraz bolesnej szczerości biskupa, będzie nam brakowało.

W uroczystości na Wawelu uczestniczyli m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

W czwartek o godz. 16 w kościele Piotra i Pawła rozpoczęło się nabożeństwo. Na początku przypomniano życiorys bp.Tadeusza Pieronka.

Arcybiskup Marek Jędraszewski w trakcie mszy wygłosił słowo wstępne,w którym powiedział m.in.: "Stojąc przy trumnie śp. Księdza Biskupa Tadeusza, modlimy się wezwaniem z dzisiejszej Jutrzni: "Jezu wszechmogący, cierpliwy, posłuszny, cichy i pokorny sercem, ukaż wszystkim ludziom, [a szczególnie Księdzu Biskupowi Tadeuszowi,] moc Twojej łagodności" i zechciej przyjąć go do swego Królestwa".

Homilię wygłosił bp. Grzegorz Ryś. "Jego misja zawsze była inna, ale kto wie czy w tej inności nie trafiała w samo sedno. Wikarym był kilka miesięcy, proboszczem nigdy, biskupem tez był nietypowym." - powiedział bp. Ryś.

"Bp. Tadeusz był ciekawy ludzi i myślę, ze wszyscy zgodzimy się z tym, że z wzajemnością. Bp dużo podróżował i wszędzie próbował lokalnej kuchni. Nie dlatego, że był smakoszem, ale dlatego ze był ciekawy ludzi. Tego stylu kapłaństwa, opartego na dialogu i spotkaniu, uczył się od kard. Karola Wojtyły. Z dziennikarzami rozmawiał na każdy temat. Spotykał się z artystami, ludźmi kultury, młodzieżą, by głosić ewangelię. A często były to spotkania niełatwe". "Nie wiem, czy jest jakikolwiek bp w Polsce, który by tyle uczynił dla dialogu między Kościołem, a Europą. Potrafił zaprosić ludzi i sprowokować ich do mądrej dyskusji" - podkreślił bp. Ryś.

W trakcie nabożeństwa zabrał głos ks. Wojciech Zyzak, który powiedział: "Nie sposób przywołać wszystkich zasług bp. Pieronka dla Uniwersytetu Papieskiego i środowiska krakowskiego w ogóle".

Po skończonym nabożeństwie trumna w asyście rodziny i duchownych została przeniesiona do krypty.

Bp. Tadeusz Pieronek zmarł 27 grudnia. Miał 84 lata.

Pogrzeb śp. ks. bp. Tadeusza Pieronka. Słowo wstępne arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Kraków żegna biskupa Tadeusza Pieronka. Pogrzeb duchownego w...

Znane osobistości na pogrzebie biskupa Tadeusza Pieronka

Znane osobistości na mszy pogrzebowej biskupa Pieronka [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski