Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Bronisława Chromego w Krakowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Aleksandra Suława
W Krakowie na cmentarzu Salwatorskim we wtorek pożegnano profesora Bronisława Chromego. - Z jego dzieł emanowała energia życia, witalność natury i piękno stworzenia - mówił podczas uroczystości pogrzebowych prof. Bronisława Chromego rektor krakowskiej ASP prof. Stanisław Tabisz.

Na salwatorskim cmentarzu zgromadziła się we wtorek rodzina artysty, jego przyjaciele, artyści i zwykli krakowianie. - Każdy, kto zetknął się z profesorem Bronisławem Chromym, ulegał jego czarowi osobistemu, wsłuchiwał się w snute przez niego opowieści i pamiętał powitalny uścisk dłoni. Dłoni silnych, noszących ślady ciężkiej pracy - wspominał prof. Tabisz.

Tymi dłońmi Bronisław Chromy wyrzeźbił dziesiątki znanych wszystkim krakowianom rzeźb: Smoka Wawelskiego, stojące na plantach Sowy, Owieczki spod gmachu Uniwersytetu Rolniczego, pomnik Psa Dżoka, figurę Chrystusa z nowohuckiej Arki Pana…

- Profesor Chromy był tytanem pracy. Jego twórczość pozostawiła na ziemi wieczny ślad - mówił w homilii ksiądz Rafał Buzała z parafii na Woli Justowskiej, gdzie rzeźbiarz przez długie lata mieszkał i pracował. Jak przypomniał prof. Tabisz, Bronisław Chromy zajmował się również malarstwem, był też jednym z założycieli Piwnicy pod Baranami, a w ostatnich latach zadebiutował jako pisarz, wydając autobiografię „Kamień i marzenie”.

- Bronisław Chromy urodził się w Leńczach, małej podgórskiej miejscowości, oddalonej o 40 kilometrów od Krakowa. Pod górę miał zresztą całe życie, bo wykorzystując swój ogromny talent musiał mierzyć się z zawiścią innych - mówił prezydent Jacek Majchrowski, dodając: - O rzeźby Chromego biły się galerie na całym świecie, mógł mieszkać wszędzie, ale wybrał Kraków. Był artystą, który kochał to miasto i zostawił na jego terenie cenne pamiątki. Dzięki temu, spacerując po Krakowie, możemy wspominać jego osobę.

- Człowiek twórczy nie wszystek umiera. Pozostają utrwalone przez niego dzieła, które są świadectwem ludzkich i twórczych zmagań - podsumował prof. Tabisz.

Profesor Bronisław Chromy zmarł 4 października. Miał 92 lata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski