MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pojałowice. Rozbudowana Szkoła Podstawowa uroczyście otwarta. Uczniowie mają salę gimnastyczną.

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Szkoła w Pojałowicach po rozbudowie
Szkoła w Pojałowicach po rozbudowie Aleksander Gąciarz
W podmiechowskich Pojałowicach uroczyście otwarto w poniedziałek Szkołę Podstawową po wykonanej modernizacji. Uczniowie mają do dyspozycji m. in. nową salę gimnastyczną.

FLESZ - Unia podpisała kolejną umowę na szczepionki na COVID-19

Trzy nowe sale lekcyjne, pokój nauczycielski, sanitariaty, szatnia, pomieszczenia gospodarcze, a przede wszystkim nowa sala gimnastyczna o wymiarach 18 na 28 metrów. To efekt rozpoczętej na początku ubiegłego roku rozbudowy Szkoły Podstawowej w Pojałowicach w gminie Miechów. - Nowa, dobudowana powierzchnia wynosi tyle, ale wcześniej miała cała szkoła. Bardzo nam to pomogło, bo po reformie nasze klasy są liczniejsze i uczniowie mają do dyspozycji bardziej nowoczesne i bardziej przestronne sale. Jest o wiele bardziej komfortowo – mówi dyrektor placówki Beata Kluza.

Oprócz reformy do zwiększenia liczebności szkoły przyczyniła się również rezygnacja z prowadzenia niepublicznej SP w Parkoszowicach przez tamtejsze stowarzyszenie. Większość tamtejszych uczniów przeszła do Pojałowic. W efekcie w tutejszej szkole uczy się teraz ponad 200 dzieci i młodzieży.

Radości z oddania do użytku nowej sali nie kryją uczniowie i nauczycielka wychowania fizycznego Danuta Pycia. - Czekaliśmy na salę z prawdziwego zdarzenia bardzo długo. Cieszę się, że wreszcie warunki do pracy mam takie, jak przystało na XXI wiek. Do tej pory było ciężko. Ćwiczyliśmy w małej salce lekcyjnej, która została z konieczności dostosowana do zajęć wychowania fizycznego. Niewiele tam można było zrobić. Natomiast teraz warunki mamy doskonałe i będziemy mogli rozwijać różne dyscypliny sportu. Szczególny nacisk będziemy chcieli położyć na siatkówkę – tłumaczy.

Rozbudowę SP w Pojałowicach można określić jako „inicjatywę oddolną”. - Pani dyrektor nasłała na mnie sołtysów. I zrobiła to skutecznie – żartował podczas poniedziałkowego otwarcia burmistrz Dariusz Marczewski, dodając, że sam nie wierzył na początku, że inwestycję uda się przeprowadzić tak szybko. Lokalna społeczność bardzo się jednak zmobilizowała i pięć sołectw (Pojałowice, Szczepanowice, Dziewięcioły, Nasiechowice i Zarogów), przeznaczając na ten cel środki z funduszu sołeckiego, pokryło koszty opracowania dokumentacji projektowej. To był pierwszy krok we właściwym kierunku. - Zawsze, planując działania inwestycyjne chcę widzieć, że druga strona, czyli ci, którzy czegoś oczekują, też są w stanie coś od siebie dać. Że to nie jest tylko chciejstwo, ale faktyczna potrzeba poparta lokalnym zaangażowaniem. I tak było w tym przypadku – mówi burmistrz Marczewski.

Następnym krokiem było uzyskanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach środków na rewitalizację. Inwestycja pochłonęła 6,3 mln zł, z czego środki unijne wyniosły 3,8 mln zł. Wykonawcą rozbudowy była spółka Kartel z Jędrzejowa, wyłoniona w wyniku drugiego przetargu.

Podczas poniedziałkowego otwarcia uczniowie z Pojałowic udowodnili, że choć warunki do uprawiana sportu mieli do tej pory nie najlepsze, to czasu na zajęciach nie marnowali. Były popisy akrobatyczne, jazdy na rolkach, żonglerki piłką itp. - Mamy wielu uczniów utalentowanych sportowo. Niektórzy trenują już w klubach. Mam nadzieję, że teraz te talenty będą mogli jeszcze lepiej rozwijać w szkole – mówi Danuta Pycia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski