Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokaz dokumentalnego filmu "Rzeka" i spotkanie z aktywistkami kolektywu Siostry Rzeki 13 lutego w Kinie Pod Baranami

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Rzeki"
"Rzeki" Materiały prasowe
W poniedziałek 13 lutego o godz. 20.45 w krakowskim Kinie Pod Barnami zobaczymy dokumentalny film "Rzeka". Jego projekcja będzie okazją do spotkania z kolektywem artystycznym Siostry Rzeki. Bilety - 17 zł.

Francja dostarczy broń na Ukrainę. W planach dostarczenie samolotów

od 16 lat

Rzeki od zawsze kształtowały Ziemię, przepływały przez kontynenty, rzeźbiły krajobraz, a także nasze potrzeby, kultury i sny. Te arterie świata są tętnicami ludzkości – bogatym źródłem życia, bez którego człowiek, zwierzęta i rośliny szybko by wyginęły. Film jest spojrzeniem z lotu ptaka na związek ludzkości z rzekami. Zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni, pokazując rzeki w niespotykanej skali i z niezwykłej perspektywy.

Wspaniałe obrazy uzupełnia poetycki scenariusz napisany przez nagradzanego autora bestsellerów o krajobrazie i naturze i wykładowcę Uniwersytetu w Cambridge Roberta MacFarlane’a, a czytany przez Willema Dafoe oraz muzyka w wykonaniu Australijskiej Orkiestry Kameralnej wykorzystująca zarówno klasyczne utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego, G. Mahlera, jak i Jonny’ego Greenwooda, Radiohead czy oryginalną kompozycję Richarda Tognettiego i muzykę Williama Bartona.

Nagranie ścieżki dźwiękowej do filmu zajęło sześć miesięcy. W ten sposób powstała wnikliwa filmowo-muzyczna refleksja na temat piękna i znaczenia rzek oraz sposobu, w jaki ukształtowały one zarówno wyrafinowane krajobrazy naszej planety, jak i całą ludzką egzystencję.

Film, oparty na filozoficznych i naukowych danych, jest drugą częścią trylogii orkiestrowych filmów reżyserki Jennifer Peedom, których celem jest ukazanie relacji pomiędzy człowiekiem a naturą (pierwsza część to "Góra" – najbardziej dochodowy australijski film dokumentalny w historii).

Po seansie z widzami spotkają się aktywistki, działające w ogólnopolskim kolektywie Siostry Rzeki, które zwracają uwagę na społeczną wartość czystych, naturalnych rzek.

Siostry Rzeki to ogólnopolski kolektyw kobiet ratujących naturalne cieki wodne. Uczestniczki akcji protestują przeciwko regulowaniu i betonowaniu, a tym samym przeciw niszczeniu całych ekosystemów. Organizują happeningi na wodzie, szyją i prezentują kostiumy kąpielowe z wyhaftowanym na nich "prorzecznym" przekazem, dzięki czemu udaje się im przebić do mediów. W taki sposób akcja Siostry Rzeki rozbudza społeczną świadomość na temat tego, jak wielkim skarbem jest dla nas Wisła, Nida, Dunajec czy Tarnawka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pokaz dokumentalnego filmu "Rzeka" i spotkanie z aktywistkami kolektywu Siostry Rzeki 13 lutego w Kinie Pod Baranami - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski