Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokochać Siedlec...

Redakcja
W liście gratulacyjnym kurator Jerzy Lackowski stwierdził, iż podjęta w Siedlcu praca zaowocowała przedstawieniem bardzo interesującego projektu, przybliżającego specyfikę tamtejszej małej ojczyzny: - "Oto dzieci odszukiwały ślady historii i tradycji rodzinnej ziemi, odnajdując w nich bliskie sobie elementy. Z całą pewnością uczestnictwo w projekcie edukacji regionalnej Bliższe Ojczyzny - Małopolska, umocniło patriotyzm dzieci i mam nadzieję, że przyniosło im niezapomniane przeżycia."

Tamtejsza Szkoła Podstawowa zdobyła jedno z pierwszych miejsc w drugiej edycji małopolskiego konkursu "Bliższe ojczyzny"

 Jest to jedyna tak wysoko wyróżniona placówka, zarówno w powiecie bocheńskim, jak i byłym województwie tarnowskim.
 Emilia Leo, dyrektor podstawówki w Siedlcu (gmina Bochnia) potwierdza słowa kuratora i przypomina, że szkoła w małej wiosce o dobre kilka lat wyprzedziła projekty układane przez specjalistów z wielkich miast. W Siedlcu już od 1997 r. wprowadzano "innowację pedagogiczną", której celem było ukształtowanie w uczniach własnej tożsamości regionalnej, poznanie swej małej ojczyzny, świadome uczestnictwo w kulturze, jej odbiór i przekazywanie przyszłym pokoleniom. Metod wdrażania owej innowacji jest wiele. Regionalne akcenty pojawiają się podczas nauczania praktycznie każdego przedmiotu, widoczne są także w wystroju szkoły, w jej współpracy z muzeum założonym w parafialnym Chełmie czy własnym domem ludowym. W szkole kultywowane są wszystkie uroczystości roku obrzędowego: począwszy od regionalnej wieczerzy wigilijnej, z widowiskiem opartym na opowieściach starszych mieszkańców, poprzez jasełka, konkurs stroików wielkanocnych, topienie Marzanny, wianki świętojańskie, aż po Zaduszki. W tej sytuacji nie jest przypadkiem, że wszyscy członkowie folklorystycznego zespołu "Mali Siedlecanie" to uczniowie siedleckiej szkoły, a dużych "Siedlecan" i kobiecy zespół śpiewaczy tworzą jej absolwenci.
 Najważniejsze jest jednak to, że regionalne wychowanie i edukacja, zgodnie z kurtuazyjnymi stwierdzeniami kuratora, w rzeczywistości owocują dumą z tego, iż jest się z Siedlca w Małopolsce. Mniejsze są kompleksy wobec rówieśników z miast, którzy często nie identyfikują się z miejscem pochodzenia i nie potrafią dostrzec jego specyfiki.
 Poza szkołą wyróżnienia indywidualne otrzymali autorzy programu prowadzonej w niej edukacji regionalnej: Emilia Leo, Mariola Pilch, Katarzyna Serwinowska i Ryszard Palczewski. Cieszą się oni z tego, że wreszcie dostrzeżono to, iż trudno wymagać od dziecka miłości ojczyzny, patriotyzmu, jeżeli nie nauczy się go kochać własnej wsi...

(PK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski