Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokonać piętno Auschwitz

Wczoraj na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się pierwsza konferencja Akademii Oświęcimskiej

Nagroda Praw Człowieka im. Jana Pawła II

Nagroda Praw Człowieka im. Jana Pawła II

Wczoraj na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się pierwsza

konferencja Akademii Oświęcimskiej

Kapituła ustanowionej z przyzwoleniem Jana Pawła II nagrody jego imienia ogłosi dziś w Oświęcimiu nazwisko pierwszej osoby, która zostanie wyróżniona

za zasługi dla obrony praw człowieka.

   Inicjatorem nagrody jest Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, a na czele kuratorium odpowiedzialnego za to przedsięwzięcie stoi ustępujący metropolita krakowski ks. kardynał Franciszek Macharski.
   W skład kapituły wchodzą m.in. Imre Kertesz - węgierski pisarz, laureat Nagrody Nobla, Sergiej Kowaliow - obrońca praw człowieka, były rzecznik praw obywatelskich Rosji, oraz Desmond Tutu - honorowy arcybiskup anglikański Kapsztadu, także laureat Nobla. Dzień ogłoszenia laureata nagrody nawiązuje do daty wizyty Jana Pawła II w Oświęcimiu podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. Wyróżnienie wręczone zostanie natomiast 16 października, czyli w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
   Jak powiedział nam prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich i członek kuratorium nagrody, u źródeł idei powołania nagrody i Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka leży m.in. chęć przezwyciężenia "piętna Auschwitz", które nie tylko wyrządza moralną krzywdę miastu i jego mieszkańcom, ale też szkodzi wizerunkowi Polski w świecie (choćby poprzez pokutujące w wielu krajach kłamstwo o "polskim obozie zagłady").
   Powołano także Akademię Oświęcimską, która - jak mówi prof. Zoll - ma być stałym forum debaty na temat praw człowieka. _Będą więc organizowane konferencje i seminaria dotyczące problematyki praw człowieka oraz powstanie instytucja, która będzie się zajmowała edukacją studentów z Polski i zagranicy.
\\\*
   Pierwsza konferencja Akademii Oświęcimskiej odbyła się na Uniwersytecie Jagiellońskim wczoraj. Poświęcono ją "Człowieczeństwu jako źródłu praw człowieka". Następne spotkanie, w październiku, będzie poświęcone cywilizacji miłości. - _To wstęp do budowy akademii w ścisłym tego słowa znaczeniu
- powiedział nam rzecznik praw obywatelskich. - Chcemy tworzyć uczelnię właśnie w oparciu o Uniwersytet Jagielloński. Wyobrażam to sobie podobnie jak Natolin (siedziba Kolegium Europejskiego - przyp. red.), skierowany przede wszystkim na Europę Wschodnią. Będziemy kształcić specjalistów od problematyki praw człowieka dla - mam nadzieję - coraz silniejszych demokracji.
   Jak zapowiada Waldemar Rataj, sekretarz Kuratorium Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka, działalność akademii będzie prowadzona także korespondencyjnie. W takiej formie uczestniczyć w niej może np. Anne Appelbaum, amerykańska dziennikarka, autorka nagrodzonej Pulitzerem książki "Gułag".
   - Nasze zajęcia będą poświęcone całości rozwoju cywilizacji opartej o prawa człowieka. Uważamy bowiem, że dyktat ekonomiczny niszczy dobro wspólne - mówi Waldemar Rataj.
   W czasie wczorajszej dyskusji specjalistów wiele miejsca poświęcono łamaniu prawa pracy. O powinność rzetelnego wykonywania obowiązków upomniał się natomiast Krzysztof Zanussi. - Etos pracy szalenie się popsuł w cywilizowanym świecie - mówił reżyser. - Mam żal, że Kościół tak mało o nim mówi. A przecież np. w Polsce wielu ludzi nadal jest przyzwyczajonych do tego, że "czy się stoi, czy się leży...".
   Reżyserowi wtórował jezuita o. Krzysztof Mądel, który opowiedział przekonującą anegdotę: - Skąd najtrudniej zwolnić człowieka? Z Radia Watykańskiego. Tam ma on za sobą nie tylko prawa pracownicze i naukę Kościoła, ale także kilku znajomych kardynałów i krewnych wśród duchowieństwa.
   Niemniej, dyskutanci ubolewali nad nieskutecznością prawnej ochrony pracy i wyzyskiem pracowników, na który godzą się oni nie tylko z powodu bezrobocia, ale także przekonania o nadrzędności kariery zawodowej nad innymi aspektami życia.
    (EŁ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski