Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokrzywa

Grzegorz Tabasz
Nikt nie przepada za bliskim spotkaniem z pokrzywą. Wielkiej krzywdy nie zrobi, ale wbicie sobie w skórę parzących włosków wywołuje grymas bólu.

Tak działa kwas mrówkowy w połączeniu z histaminą. Ostatnio okazało się, iż parząca broń pokrzywy ma lecznicze właściwości. I nie chodzi tu o smaganie pokręconych reumatyzmem członków wiechciami pokrzywy. Znana od wieków metoda powodowania przekrwienia skóry przynosi chwilową ulgę w chorobie. Kiedyś nawet poznałem starszego pana, który wczesnym rankiem tarzał się półnagi w łanach parzącego zielska.

Dlaczego rankiem? Późniejszą porą wzywano policję i pogotowie ratunkowe do okiełznania wariata. Mniejsza z tym. W soku z pokrzyw wykryto związki przyspieszające gojenie ran oraz silne substancje antywirusowe. Absolutnie nie namawiam do samobiczowania wiechciami roślin, choć rzeczywiście terapia może być zbawienna. Lepiej przygotować sok z korzenia czy liści pokrzyw. Szczególnie z młodych, soczystych pędów. Działanie równie skuteczne i powiedzmy, o znacznie mniej spektakularnym oddziaływaniu na otoczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski