Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół wieku kabaretu na 400 stronach

(MAD)
Okładka książki o kabaretach
Okładka książki o kabaretach Archiwum
„Kabaret w Polsce 1950 – 2000” to jedyna tego typu publikacja na półkach księgarskich. Autorzy, Andrzej Domagalski i Leszek Kwiatkowski, przed laty związani z kulturą studencką Krakowa, pracowali nad nią przez cztery lata.

Pozycja to wyjątkowa. Po raz pierwszy bowiem w historii rodzimej kultury w jednym tomie (na 400 stronach) autorzy opisali rodzimą scenę kabaretową. 335 biogramów zespołów bądź artystów kabaretowych, ujętych w formę felietonów historyczno-obyczajowych i wspartych 460 zdjęciami, częstokroć niepublikowanymi, świadczy o mrówczej pracy jej twórców. W książce pełno jest anegdot z życia ludzi ówczesnej estrady. Innymi słowy – posługując się opiniami środowiska artystycznego, to rodzaj kompendium wiedzy z dziedziny polskiego kabaretu. Począwszy od legendarnego Bim-Bomu, a skończywszy na białostockim Widelcu.

Popularny satyryk Tadeusz Ross nie ma wątpliwości, iż (…) Andrzej Domagalski i Leszek Kwiatkowski stworzyli „biblię kabaretu”. A Jacek Fedorowicz w recenzji dodaje: - To pierwsza książka, w której o opisywanym okresie znaleźć można absolutnie wszystko. Chwała autorom. Medal za gigantyczny wysiłek należy im się niewątpliwie. Jako czynny uczestnik naszego życia kabaretowego od 1954 roku (a przedtem pilny widz) usiłowałem przyłapać autorów – z pozycji takiego, co to wszystko widział i pamięta – na pominięciu jakiejś grupy, czy nazwiska i wyobraźcie sobie, nie udało mi się! Nie przyłapałem. Pozostaję w zdumieniu.

Rzetelnie i błyskotliwie napisany dokument o półwieczu satyry kabaretowej, który Jerzy Skoczylas z kabaretu Elita proponuje traktować jak podręcznik, apelując: - Ministrowie od edukacji! Ten podręcznik musi trafić do każdej szkoły, a przynajmniej znaleźć się w kanonie lektur obowiązkowych!, dodając: - Kto z czasów szkolnych lub studenckich pamięta wzory chemiczne czy matematyczne? Nikt! A kabaretowe hity i ich twórców każdy!

– Chciałem dopaść autora ciekawego biogramu Bim-Bomu na jakimś potknięciu – zwierza się aktor Ryszard Kotys, znany telewizyjnej widowni jako Paździoch ze „Świata według Kiepskich”. – Jestem bowiem kolegą ze studiów w krakowskiej szkole teatralnej Cybulskiego i Kobieli, którzy szaleli w tym kabarecie. Mieszkałem w tamtych latach w Gdańsku, zazdrościłem im występów. I co? I nic! Żadnego błędu, a wręcz brawurowo napisany artykuł o tym zespole i artystach.

– Książkę pisaliśmy w kilku miejscach – tłumaczą autorzy publikacji. – W Dobczycach, Zręcinie koło Dukli oraz Polańczyku w Bieszczadach.

- Kiedy dowiedziałem, że takie "King-Kongi", jak Kwiatkowski i Domagalski zabierają się za napisanie książki o Kabarecie, wiedziałem, że będzie super. Wszak, "Kwiatek" zorganizował… 15 milionów imprez, a "Domagał" jest świetnym i subtelnym poetą. Pomyślałem, bez kokieterii, że skoro to będzie książka o Kabarecie w Polsce, to może napiszą coś o mnie... Napisali więcej, niż sądziłem. Nie wiem tylko, skąd wiedzą o mnie więcej, niż ja?! O kolegach z kilkudziesięciu kabaretów dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, o których nigdy nie opowiadali. Autorzy opisują to wszystko nie jak "baby na Kleparzu", tylko jak "czarodzieje" - mówił po promocyjnym spotkaniu w Dobczycach Marcin Daniec.

Co łączy Sławomira Mrożka z kabaretem? Kim był Waldemar Ochnia, a kim Andrzej Bychowski i Bolesław Gromnicki? Co oznacza skrót KIKS? Kto tworzył krakowską grupę kabaretową Sami? Odpowiedzi na te pytania znajdzie czytelnik w książce krakowskich autorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski