Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy cenią samodzielność, ale w kwestii mieszkaniowej liczą na rodziców

(SB)
Rodzice wsparli przy zakupie mieszkania co drugiego młodego Polaka
Rodzice wsparli przy zakupie mieszkania co drugiego młodego Polaka Fot. 123rf
Pierwsze mieszkanie. Aż 56 proc. Polaków podziela opinię, że wsparcie młodych ludzi w nabyciu mieszkania to powinność rodziców.

Polacy są zadowoleni ze swojej sytuacji mieszkaniowej, większość mieszkań nie jest obciążonych kredytem i uważają, że pomoc dzieciom w zapewnieniu dachu nad głową jest czymś naturalnym. Tak wynika z badania „Finansowy Barometr ING”, przeprowadzonego w 13 krajach w czerwcu br.

W badaniu wzięło udział 12 797 osób, w tym 1027 z Polski. Wynika z niego, że aż 56 proc. Polaków podziela opinię, że wsparcie młodych ludzi w nabyciu mieszkania to powinność rodziców. To trzeci najwyższy wynik w Europie po Turcji (75 proc.) i Włoszech (60 proc.). W większości badanych państw przeważają osoby, które nie podzielają takiej opinii.

W państwach, w których panuje przekonanie, że rodzice powinni udzielać wsparcia dzieciom w zakupie mieszkania, pomoc z ich strony jest częstsza. Co drugi właściciel mieszkania w Polsce otrzymał od rodziny wsparcie przy nabyciu swojego mieszkania - 25 proc. osób je odziedziczyło, 13 proc. dostało od rodziców lub dalszej rodziny, a 12 proc. otrzymało wsparcie finansowe.

- Deficyt mieszkań w Polsce, a także rozpowszechniona własność prywatna powodują, że Polacy mają wysokie oczekiwania w zakresie pomocy w zakupie mieszkań. Znacznie częściej niż inne nacje liczą na __pomoc rodziców. Powodem tych oczekiwań jest również niska siła nabywcza osób młodych - komentuje Rafał Benecki, główny ekonomista ING.

Dwie trzecie dorosłych Polaków mieszka we własnym mieszkaniu (67 proc.), a jedynie co siódmy je wynajmuje (15 proc.). To jeden z najwyższych odsetków w badanej grupie. Pod tym względem bliżej nam do mieszkańców Europy Południowej niż Zachodniej, gdzie wynajem mieszkań jest znacznie bardziej popularny. Np. w wynajmowanym lokalu mieszka aż 57 proc. Niemców, 46 proc. Austriaków i 39 proc. Holendrów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski