Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy chcą mieszkać wygodnie

(Opr. JM)
Kawalerki stanowią dzisiaj mniej niż 10 proc. oferty rynkowej. 3-4 lata temu było ich dużo więcej
Kawalerki stanowią dzisiaj mniej niż 10 proc. oferty rynkowej. 3-4 lata temu było ich dużo więcej wizualizacja Tętnowski
Tendencje rynkowe. Decydujemy się na mieszkania większe, bardziej komfortowe i perspektywiczne, choć kosztują one znacznie więcej .

Ostatni kwartał to zwykle najbardziej aktywny czas dla rynku mieszkaniowego. W tym roku można zaobserwować wyjątkowy popyt, jeśli chodzi o większe metraże, powyżej 60 mkw.

Nie chcemy się gnieść w małych mieszkaniach
Analizy wskazują rosnące zainteresowanie klientów większymi lokalami. Analitycy z serwisu rynekpierwotny.pl wskazują, że awangardą trendu jest Warszawa, w której - choć blisko połowa umów wciąż dotyczy transakcji na lokale od 41 do 60 metrów kw. - coraz bardziej wzrasta popyt na mieszkania powyżej 61, a nawet na większe niż 90 mkw.

Jednym z czynników, które powodują, że rośnie zainteresowanie większymi lokalami, są promocje. Szerzej prezentowaliśmy je na łamach piątkowego magazynu poświęconego ostatniej giełdzie nieruchomości. W Krakowie oferuje się gotowe większe mieszkania z możliwością ich wykończenia według projektu przedstawionego przez nabywcę. Są też rozwiązania bardziej nietypowe. W Warszawie w ramach Programu dla Rodzin w Parku Ostrobramska, można nabyć mieszkanie o powierzchni powyżej 80 mkw. w atrakcyjnej cenie, wraz z wykończeniem i rocznym zwolnieniem z czynszu za części wspólne.

Analitycy potwierdzają, że wprowadzenie dodatkowych bonusów stymuluje wzrost sprzedaży. Z drugiej strony jednak widać wyraźnie, że rynek zdominowany w ciągu ostatnich lat przez mieszkania typu studio kupowane często z myślą o wynajmie, zaczyna dostosowywać się do potrzeb rodzin wielodzietnych. Dziś kawalerki stanowią mniej niż 10 proc. oferty deweloperskiej. Spadającej popularności małych mieszkań sprzyja większa dostępność środków w programie „Mieszkanie dla Młodych” po jego wrześniowej nowelizacji.

Rodziny z trójką dzieci mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości nawet 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania (wcześniej - 15 proc.), zwolnione są także z niektórych kryteriów ograniczających dostęp do dopłat takich jak wiek, poziom zamożności i fakt posiadania wcześniej nieruchomości mieszkaniowej.

Drugi kwartał br. był rekordowy w całej historii programu MdM - przyznano dofinansowania w wysokości ponad 111 mln zł. Istnieje ryzyko, że środki z puli skończą się 3-4 miesiące wcześniej niż zakładano.

Najbliższe miesiące nie przyniosą najprawdopodobniej podwyżki stóp procentowych. To oznacza, że koszty kredytów nadal będą niewygórowane. Według Centrum AMRON, liczba udzielonych kredytów w II kwartale 2015 roku wzrosła o 10,28 proc. (w porównaniu do I kwartału), zaś prognozy na koniec roku są jeszcze bardziej optymistyczne.

Za to w styczniu 2016 r. wejdzie w życie nowy próg Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącej zobowiązań hipotecznych.

Oznacza to, że wymagany przez banki przy zaciąganiu pożyczki wkład własny wzrośnie z 10 do 15 proc. wartości nieruchomości, a po 2017 roku - w pewnych przypadkach może wynieść nawet 20 proc. (w ramach rekompensaty kwotę powyżej 10 proc. będzie można ubezpieczyć). Obecny okres jest więc wyjątkowo korzystny dla inwestorów. Z analiz WGN Real Estate wynika, że od stycznia przyszłego roku kredytobiorca będzie potrzebował nawet 50 tys. złotych własnego wkładu.

Polacy chcą mieszkać wygodniej
Jak wynika z regionalnego zestawienia sporządzonego przez firmę Trans-Speed , nowego lokum poszukują przede wszystkim osoby powyżej 30. i poniżej 50. roku życia.

Najczęściej wyprowadzają się z mieszkań (58 proc.), głównie jedno- i dwupokojowych, najrzadziej opuszczają zaś lokale 4-, 5-pokojowe lub domy. Rosnące potrzeby życiowe, związane przede wszystkim z założeniem rodziny i zwiększeniem aktywności zawodowej, stają się więc podstawą do poszukiwania większych i lepiej zlokalizowanych mieszkań (46 proc. Polaków przeprowadza się w granicach tej samej miejscowości).

Od 2002 r. w ciągu niecałej dekady liczba metrów kwadratowych przypadająca na jednego Polaka zwiększyła się o 12 mkw. Ale nadal pozostajemy pod tym względem w ogonie Europy.

Jak sugerują analitycy agencji nieruchomości REAS, zauważalna staje się u nas na przykład chęć powrotu z przedmieść do centrów miast. Skala zjawiska jest trudna do oszacowania i dotyczy przede wszystkim zamożniejszych nabywców, ale możemy mówić o pewnym odwróceniu trendów. Polacy chcą żyć tam, gdzie podejmują aktywność zawodową i społeczną, nie tracąc czasu i pieniędzy na dojazdy.

Poszukują więc lokali na spokojnych osiedlach, ale dobrze skomunikowanych lub położonych blisko centrum i dysponujących dobrą infrastrukturą usługową. Przekłada się to jednocześnie na poszukiwanie lokali o większych metrażach, które mogą być kuszącą alternatywą dla drogich w utrzymaniu podmiejskich domów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski