Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy inwestują w luksus

Janusz Michalczak
Jeden z luksusowych kompleksów apartamentowych z rankingu Sotheby's - Angel Wawel
Jeden z luksusowych kompleksów apartamentowych z rankingu Sotheby's - Angel Wawel Archiwum
Analiza. Prognozuje się trzydziestoprocentową dynamikę wzrostu w segmencie nieruchomości najwyższej klasy

Dynamicznie rośnie wartość całego polskiego rynku dóbr luksusowych. Według prognoz, w 2016 roku osiągnie on poziom blisko 12,9 mld zł, co oznacza wzrost o 20 proc. w stosunku do 2013 roku.

Mocne strony rynku...
Segment nieruchomości luksusowych jest jednym z tych, gdzie można spodziewać się w tym okresie największej dynamiki - nawet do niemal 30 proc. rocznie. Co ważne, rozwój tego sektora jest naturalną pochodną dojrzewania i rozwoju gospodarki. Naturalną tendencją jest wzrost popytu na nieruchomości luksusowe.

Od setek lat są one tradycyjnie jednym z żelaznych elementów portfela inwestycyjnego najbogatszych, dając mu stabilne oparcie i stanowiąc bezpieczną lokatę kapitału. Ponadto, apetyt na posiadanie prestiżowych domów czy wakacyjnych apartamentów w Polsce lub za granicą jest naturalną konsekwencją zmian w stylu życia najzamożniejszych Polaków.

- Trendy, które zauważamy na polskim rynku, raczej nie odbiegają już dziś od światowych - mówi Arkadiusz Wojciechowski, dyrektor zarządzający ds. rozwoju Poland Sotheby's International Realty. - Najzamożniejsi ludzie w Polsce, tak jak milionerzy na świecie, posiadają średnio trzy nieruchomości. Częsty schemat to nieruchomość w stolicy, druga - w rodzinnym regionie lub pod Warszawą i trzecia, wakacyjna - w polskich kurortach lub zagranicą.

Coraz częściej w tym ostatnim przypadku kończy się na obu, na przykład na posiadaniu apartamentu nad polskim morzem czy domu na Mazurach, ale też inwestycji na Rivierze Francuskiej albo w Toskanii, gdzie apartament może kosztować już tyle samo, co np. na Helu, a czas podróży samolotem jest niemal porównywalny.

Niedawno polski rynek nieruchomości doczekał się specjalnego rankingu poświęconego wyłącznie nieruchomościom luksusowym.
Ranking ten przygotowany został wspólnie przez Poland Sotheby's International Realty oraz magazyn Forbes. Zestawienie objęło Warszawę, Wrocław, Poznań, Kraków i Trójmiasto. Ujęto w nim 5 kategorii nieruchomości: luksusowe apartamenty, domy w mieście, nieruchomości historyczne i kamienice.

I słabe Krakowa...
Marka Sotheby's, wywodząca się od słynnego domu aukcyjnego, to na całym świecie symbol luksusu, najwyższej jakości i ekskluzywnych dóbr. Dodam, że w Krakowie ranking wymienia luksusowe apartamenty - Angel Wawel z jego największym w Polsce penthousem, Harmonica House i Apartamenty Twardowskiego, a także nieruchomosci historyczne m.in. pięknie odnowione kamienice przy ul. Rakowickiej 8 lub Ariańskiej 4 i 6.

- Najsłabszą stroną Krakowa jako rynku nieruchomości luksusowych jest niewątpliwie kiepska i zbyt powolna rewitalizacja Starego Miasta i historycznych kamienic - stwierdza Marcin Bajorek z PSIR. - To one stanowiłyby o jego największej atrakcyjności dla zamożnych inwestorów. Jednocześnie jako mankament postrzegany jest brak zieleni i zbyt zagęszczona zabudowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski