Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy nie oszczędzają na emeryturę. To oznacza, że będziemy pracować dłużej?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
W ostatnich latach można zaobserwować trend wzrostowy, ponieważ jeszcze w 2008 roku oszczędzanie na ten cel deklarowało 2,5 proc. badanych.
W ostatnich latach można zaobserwować trend wzrostowy, ponieważ jeszcze w 2008 roku oszczędzanie na ten cel deklarowało 2,5 proc. badanych. Paweł Dubiel/ Polska Press
Z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że Polacy wciąż nie oszczędzają na swoją emeryturę. Jak podano, na koniec 2021 roku zaledwie 11,4 proc. ankietowanych deklarowało, że oszczędza na ten cel. Trendy demograficzne są nieubłagane. GUS prognozuje, że do 2050 roku 40 proc. Polaków będzie mieć 60 lat lub więcej. – Będzie za mało osób w wieku produkcyjnym w stosunku do przebywających na emeryturze. Stąd 49 proc. z nas zdaje sobie sprawę, że będzie zmuszona pracować dłużej – wskazuje Krzysztof Inglot, Personnel Service.

Jak wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych, dotyczącego rynku consumer finance, priorytetem co do celów oszczędzania był wypoczynek (38,7 proc.), remont domu lub mieszkania (36,5 proc.), zakup dóbr trwałych (26,1 proc.) czy zakup samochodu (25,0 proc.). Oszczędzanie na emeryturę wskazało zaledwie 11,4 proc. ankietowanych.

Marne pocieszenie stanowi fakt, że w ostatnich latach można zaobserwować trend wzrostowy, ponieważ jeszcze w 2008 roku oszczędzanie na ten cel deklarowało 2,5 proc. badanych.

Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez ZPF i IRG SGH, oszczędzanie na emeryturę najczęściej wskazywały osoby w wieku 30-49 lat (58,5 proc.). Ponad połowa (52,7 proc.) z tych, którzy za cel oszczędzania stawiają emeryturę, mają osoby z wykształceniem wyższym. Głównym źródłem dochodów takich gospodarstw jest najczęściej praca na stanowisku nierobotniczym (46,9 proc.), a dochód przypadający na osobę w przeważającej części (55,0 proc.) gospodarstw przekracza 1,4 tys. zł.

– Seniorzy są często nieświadomi, że oszczędności to nie tylko gotówka odłożona w banku, skarpecie lub w funduszu emerytalnym. To również nieruchomość, z której, dzięki hipotece odwróconej, można czerpać środki finansowe na emeryturze – podsumowuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Co drugi Polak będzie musiał pracować na emeryturze?

– Trendy demograficzne są nieubłagane. GUS prognozuje, że do 2050 roku 40 proc. Polaków będzie mieć 60 lat lub więcej. Będzie za mało osób w wieku produkcyjnym w stosunku do przebywających na emeryturze. Stąd 49 proc. z nas zdaje sobie sprawę, że będzie zmuszona pracować dłużej – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, Personnel Service S.A.

– Przyszli emeryci boją się też o wysokość swoich świadczeń, a każdy dodatkowy rok na rynku pracy to wyższa ostatecznie emerytura, co dla większości osób jest kluczowym argumentem za pozostawaniem dłużej na rynku pracy – podkreśla Inglot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy nie oszczędzają na emeryturę. To oznacza, że będziemy pracować dłużej? - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski