Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy oddychają najgorszym powietrzem w całej Europie

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne) fot. Michał Gąciarz
Środowisko. W pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast UE znalazło się aż 7 polskich miejscowości.

Czytaj także: Zdrowie mieszkańców nie jest priorytetem

- To, że Polska jest czerwoną plamą na mapie Europy, wiadomo od dawna, więc takie wyniki nie powinny nikogo dziwić - mówi Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Druzgocący dla naszego kraju ranking najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie opublikowała właśnie Światowa Organizacja Zdrowia. Powstał w oparciu o średnie roczne stężenie pyłu zawieszonego PM2,5 - według WHO szczególnie niebezpiecznego dla ludzkiego zdrowia.

Z przeanalizowanych danych wynika, że najgorszym pod względem jakości powietrza miastem w Unii Europejskiej jest Żywiec. Odnotowany tam poziom stężenia zawieszonego pyłu ponad czterokrotnie przekroczył dopuszczalne normy. Na niechlubnym podium znalazła się również Pszczyna, tuż za nią Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka i Godów. Pierwszą dziesiątkę uzupełniły trzy bułgarskie miejscowości - Dimitrovgad, Dolny Voden i Montana.

Kraków, który jako jedyne miasto w Polsce przyjął regulacje związane z walką ze smogiem, sklasyfikowany został na miejscu 11. Obok Krakowa i Suchej Beskidzkiej w najgorszej „50” znalazło się jeszcze siedem małopolskich miejscowości - Skawina, Nowy Sącz, Niepołomice, Tuchów, Wadowice, Proszowice oraz Zakopane.

- Zły stan powietrza nie był nigdy wyłącznie problemem Krakowa, jak często jest to przedstawiane. Ten raport jest tego najlepszym potwierdzeniem. To problem ogólnopolski wymagający natychmiastowych działań związanych z wprowadzeniem na poziomie parlamentu i rządu zmian w prawie, dotyczących ustanowienia przede wszystkim limitów jakościowych dla paliw stałych i kotłów na takie paliwa - komentuje wyniki raportu Witold Śmiałek, doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

Łącznie spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej aż 33 znajdują się na terenie Polski.

Jeszcze gorzej nasz kraj wypada, jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie kraje europejskie zaklasyfikowane jako te o wysokich dochodach. W takim zestawieniu aż 18 pierwszych pozycji przypada polskim miejscowościom.

- Problem fatalnej jakości powietrza nie dotyczy wyłącznie dużych miast, ale również małych miejscowości i wsi, gdzie niska emisja zanieczyszczeń pozostaje całkowicie poza kontrolą - mówi Guła. - Należy pamiętać, że ranking WHO obejmuje jedynie miejsca, gdzie prowadzony jest monitoring jakości powietrza. Jestem pewny, że w wielu polskich miejscowościach z tego względu pominiętych w zestawieniu wynik mógłby być jeszcze gorszy niż w Żywcu - dodaje.

W raporcie Światowej Organizacji Zdrowia pod uwagę wzięto 3 tys. miast znajdujących się na terenie 103 krajów. W sumie zanieczyszczenie powietrza na świecie wzrosło o 8 proc., chociaż większość bogatych regionów poprawiła jego jakość.

Według specjalistów WHO oddychanie powietrzem zanieczyszczonym pyłem PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia i powoduje wiele niebezpiecznych chorób układu oddechowego i krążenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski